Városlista
2026. május 21, csütörtök - Konstantin

Hírek

2015. Augusztus 11. 07:39, kedd | Belföld
Forrás: MTI

A hőség ellenére kevesebb áramot fogyasztunk

A hőség ellenére kevesebb áramot fogyasztunk

Hőség - Mavir: augusztusban már kisebb az áramterhelés

Bár az elmúlt napokban magasabb volt az átlaghőmérséklet, mint július elején, a július 8-i nyári áramterhelési csúcs nem dőlt meg, mert augusztusban az irodaházak, gyárak már csökkentett üzemmódban működnek, és a szabadságok miatt kevesebben használnak légkondicionáló berendezéseket - mondta Hackl Mónika, a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. kommunikációs osztályvezetője az M1 aktuális csatornán hétfőn.

Hackl Mónika hozzátette, hogy nyáron jellemzően a klimatizálás okozza a villamosenergia-rendszer terhelésének emelkedését. A szakemberek szerint várhatóan már nem dől meg a rekord - közölte.

Az adatok szerint a hazai lakosság negyede használ valamilyen klímaberendezést; ha ezek hatékonyan működnek, akkor kisebb az áramfogyasztásuk, az elavultabb berendezések többet fogyasztanak - hívta fel a figyelmet.

Az osztályvezető hangsúlyozta: a Mavir feladata, hogy akár extrém melegben is biztosítsa az országban szükséges villamos energiát.

A Mavir július 8-án azt jelentette be, hogy aznap valószínűleg elérte idei nyári maximumát a villamosenergia-terhelés és 6456 megawattos (MW) negyedórás bruttó átlag csúcsértéket mértek. A nyári csúcsterhelés eddigi rekordja a 2007-ben regisztrált 6320 megawatt volt. Az idei csúcsterhelés 33,7 Celsius fokos, délben mért országos átlaghőmérséklet mellett alakult ki.

Hackl Mónika az M1 esti műsorában elmondta, hogy ezzel a júliusi rekorddal 2015 lehet az első év a rendszerirányítás történetében, amikor - ha csak kicsivel, 9 megawattal is, de - a nyári terhelés meghaladta a télit.

Kiemelte: a Mavir feladata, hogy minden körülmények között biztosítsa az ország villamosenergia-ellátását; a szélsőséges időjárási körülményekre előre, például tartalékenergiával is készülnek. Hackl Mónika jelezte, hogy a napokban 6000 megawatt körül van a terhelés, a napi villamosenergia-felhasználás pedig 100 ezer és 130 ezer megawattóra között alakul.

Címkék: áram, hőség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 21. 07:12, csütörtök | Belföld

Magyar Péter: a magyar nép megfogadta II. János Pál pápa tanácsát, hogy ne féljen

A magyar nép megfogadta II. János Pál pápa tanácsát, hogy ne féljen - mondta a miniszterelnök a lengyelországi Gdanskban, köszönetet mondva ezért.

2026. Május 20. 13:00, szerda | Belföld

Vitézy Dávid: a MÁV tíz InterCity-kocsit bérel a nyári balatoni forgalom támogatására az osztrák vasúttól

Tíz InterCity-kocsit vesz igénybe a MÁV a nyári balatoni forgalomra az osztrák vasúttól - írta keddi Facebook-posztjában Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter.