Hírek
2011. December 22. 12:31, csütörtök |
Külföld
Forrás: HírTv
A király egyre meztelenebb
Hazudott az észak-koreai vezetés Kim Dzsong Il szombati halálának körülményeiről, állítja a dél-koreai hírszerzés vezetője.
A kommunista fővárosban közben már több mint ötmillióan vettek végső búcsút a „kedves vezető”-től. Egyre több külföldi szakértő vélekedik úgy, hogy az örökébe lépő fiának, Kim Dzsong Unnak nagybátyjával és a hadsereggel is meg kell majd osztoznia a hatalmon.
Sorra foszlanak szét a Kim Dzsong Ilről szóló legendák a „kedves vezető” halála után. Az észak-koreai történelemkönyvek szerint Kim egy szent hegyen született, miután két szivárvány és egy új csillag jelent meg az égen. Egy orosz falu lakosai azonban nemrég kijelentették: a kommunista diktátor náluk látta meg a napvilágot, amikor apja, Kim Ir Szen a Szovjetunióban állomásozott a Vörös Hadsereg kapitányaként.
A másik legenda a vezető haláláról szól, aki a phenjani híradások szerint népéért dolgozva, hivatalos vonatút közben hunyt el szívelégtelenségben. A dél-koreai hírszerzés ugyanakkor azt állítja, Kim Dzsong Il magánvonata halála napján végig a fővárosban vesztegelt.
Másképp emlékeznek
A vezető ravatalánál már több mint ötmillióan rótták le kegyeletüket. Dél-Koreában természetesen egészen máshogy emlékeztek meg az elhunyt diktátorról. Az északellenes aktivisták a szelek segítségével röplapokat küldtek a határ túloldalára, hogy cselekvésre buzdítsák az elnyomó rezsimtől szenvedőket.
„Azért jöttünk ide, hogy eljuttassuk üzenetünket a 20 millió észak-koreainak, akik megragadhatják ezt a lehetőséget, hogy megszabaduljanak a diktatúrától. Azt üzenjük: a háromgenerációs hatalomöröklés elfogadhatatlan, és az északiaknak ezt saját akaratukkal kell megakadályozniuk” – mondta el egy disszidens.
Érdekcsoportok
A párt és az ország vezetését korábban legkisebb fiára, Kim Dzsong Unra bízta a hétvégén elhunyt diktátor. Több szakértő ugyanakkor kész tényként kezeli, hogy a 27 éves örökösnek nagybátyjával és a hadsereggel is meg kell majd osztoznia a hatalmon.
A különböző érdekcsoportok miatt nem egyszerű az észak-koreai helyzet – hívta fel a figyelmet Nógrádi György. A biztonságpolitikai szakértő a Hír TV-nek kifejtette: az úgynevezett radikális ifjúság, a mártírok gyerekei, a pártapparátus és a hadsereg küzd a hatalomért, utóbbi mögött áll a kijelölt utód, s próbálja a különböző érdekeket összehozni, amelyre apjának három évre volt szüksége. A szakértő kiemelte, hogy az ország a világ ötödik legnagyobb hadseregét tartja fenn.
Fokozott figyelem
A Nyugat közben fokozott figyelemmel kíséri a phenjani vezetés minden mozdulatát. A dél-koreai haderővel napi kapcsolatban álló Pentagon eddig semmilyen különleges katonai tevékenységet nem észlelt Észak-Koreában.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 18. 07:49, hétfő | Külföld
Joe Biden jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverekkel
Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverzet bevetésével - közölték amerikai kormányzati tisztségviselők vezető amerikai médiumokkal.
2024. November 15. 08:06, péntek | Külföld
Kijev tagadja, hogy nukleáris fegyver készítését tervezi
Az ukrán külügyminisztérium tagadta azt a médiában megjelent információt, miszerint Ukrajna saját atombombát készíthetne, amennyiben az Egyesült Államok lecsökkenti a katonai segítség mértékét –
2024. November 14. 07:36, csütörtök | Külföld
Mark Rutte: többet kell tenni annak érdekében, hogy Ukrajna harcképes maradhasson
2024. November 14. 07:33, csütörtök | Külföld
Marco Rubio szenátor lehet az Egyesült Államok új külügyminisztere
Marco Rubio floridai szenátort nevezte meg majdani külügyminisztereként Donald Trump az Egyesült Államok leendő elnöke szerdán.