Hírek
2025. Szeptember 12. 07:23, péntek |
Belföld
Forrás: MTI
Agrometeorológia: az Alföldön csak lassan mérséklődik az aszály
A hét első felének esői, záporai sokfelé adtak alapos öntözést, de a Duna-Tisza közének déli felén továbbra is igen száraz a talaj.
Vasárnap és a jövő hét elején további csapadékra kell készülni, így várhatóan az eddig szárazabb területeken is mérséklődni fog az aszály - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
Az elemzés szerint az országban szombattól lehullott csapadék igen nagy területi eltéréseket mutat, ahogy a 30 napos csapadékösszegben is akár nyolc-kilencszeres eltérések vannak egymáshoz közeli területek között is. Jellemzően az ország déli, délkeleti kétharmadán esett kevesebb a sokéves átlagnál.
A talaj felszínközeli része sokfelé átnedvesedett, de a fél méternél mélyebb rétegbe csak kevés helyen jutott a nedvességből. A Duna-Tisza közének déli kétharmadán továbbra is sokfelé súlyos, a Tiszántúlon valamint a Mezőföldön is többfelé nagyfokú aszály van.
A hőmérséklet 2-5 Celsius-fokkal a sokéves átlag fölött alakult az elmúlt egy hétben: többnyire enyhék voltak az éjszakák, csak a derült hajnalokon és területeken csökkent 15 fok alá a hőmérséklet. A maximumok az Alföldön a múlt hét második felében sokfelé 30 fok fölött alakultak.
A nyári növényeket rendkívül megviselte a június óta tartó aszály, az állományok zömének zöld tömege jóval kevesebb volt a szokásosnál a szezonban, és hamar megkezdődött a növényszáradás.
Az öntözetlen táblákon a csapadékeloszlásnak megfelelően nagyok a területi különbségek: a középső országrészben kiterjedt területen igen rossz a termés, azonban vannak vidékek - főként a Kisalföldön és északkeleten -, ahol még elfogadhatók a kilátások. A jelenlegi csapadék már nem használ, csak rontja a termés minőségét.
A már elvetett repce csírázásához, keléséhez valamint a még vetés előtt álló földek talajelőkészítéséhez egyaránt jól jött az eső, bár a középső országrészben nagy területen túl száraz a talaj a munkákhoz.
Az előrejelzés szerint vasárnap többfelé esőre, záporokra, zivatarokra lehet számítani, majd átmeneti szünetet követően kedd estétől nő meg ismét a csapadékhajlam. A következő egy hétben 5-15 milliméter közötti csapadék valószínű, így az eddig szárazabb területeken is az aszály mérséklődésére lehet számítani.
A hőmérséklet továbbra is az ilyenkor szokásosnál magasabban alakul: pénteken és szombaton 25-30 fok közötti maximumok várhatók, majd a vasárnap átvonuló front hatására pár fokkal visszaesik a hőmérséklet, de még kedden is 25 fok körül alakul.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 10. 14:00, szerda | Belföld
Karácsony Gergely: jelenlegi tudásunk szerint a Fővárosi Önkormányzat a jövő héten fizetésképtelenné fog válni
Jelenlegi tudásunk szerint a Fővárosi Önkormányzat a jövő héten fizetésképtelenné fog válni - mondta a főpolgármester egy szakmai fórumon, kedden Budapesten.
2026. Június 10. 09:00, szerda | Belföld
Magyar Péter: történelmi jelentőségű törvénycsomagot nyújtottak be az Országgyűlésnek
2026. Június 10. 06:55, szerda | Belföld
OGY - Benyújtotta a kormány az európai uniós források hazahozatalához szükséges törvényjavaslatot
Benyújtotta a kormány az európai uniós forrásokhoz való hozzáférés érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló javaslatot kedden este.
2026. Június 09. 16:00, kedd | Belföld
Kapitány István teljes miniszteri fizetését a Magyar Koraszülött és Újszülött Mentőalapítványnak ajánlja fel
Kapitány István a teljes miniszteri fizetését a Magyar Koraszülött és Újszülött Mentőalapítványnak ajánlja fel. A gazdasági és energetikai miniszter ezt hétfő este jelentette be a Facebook-oldalán.

