Hírek
2013. Október 30. 22:36, szerda |
Helyi
Forrás: Katasztrófavédelem
Átadták az ország harmincadik őrsét
November elsején kezdi meg működését a ma átadott lébényi katasztrófavédelmi őrs.
Az egység munkába állásával Győr-Moson-Sopron megyében Csorna és Pannonhalma után harmadikként Lébény városában kerül közelebb a tűzoltói segítség az állampolgárokhoz.
Az őrs átadási ünnepségén az országos katasztrófavédelmi főigazgató emlékeztetett arra, hogy a mostani a harmincadik egység, amely megkezdi működését. dr. Bakondi György tű. altábornagy külön méltatta a helyiek teljesítményét, akik a júniusi dunai árvíznél a szemközti településen, Mecséren segítettek a védekezésben. A tábornok hangsúlyozta, az őrsök alapvető rendeltetése, hogy a lehető legrövidebb idő alatt segítség érkezhessen a bajba jutottakhoz, a gyorsaság a baj órájában rendkívül lényeges. Mint mondta, a katasztrófavédelmi őrsök korszerű eszközökkel rendelkező, szervezett egységek, amelyek fontos szerepet játszanak a közbiztonság erősítésében. Bakondi György hozzátette, ugyancsak kiemelkedő feladatuk van itt az önkénteseknek is, ezért őket minél jobban be kell vonni a munkába. Szó lehet közös képzésekről és vonulásról ugyanúgy, mint közös szolgálatteljesítésről az őrsök állományával. Az országos katasztrófavédelmi főigazgató beszédében kijelentette, az őrsöknek nemcsak tűzvédelmi feladataik vannak, hanem a megelőzésben, a hatósági munkában is számítanak rájuk. Az altábornagy beszélt arról is, hogy Lébény önkormányzatával a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság jó kapcsolatot alakított ki, ennek egyik eredményeként a helyhatóság térítésmentesen adta át az őrsnek helyet adó épületet. Végezetül Bakondi György azt kívánta, hogy az új hivatásos egység találja meg a helyét a rendszerben, és működését siker jellemezze.
Az önkéntesek teljesítményét emelte ki beszédében dr. Nagy István, a terület országgyűlési képviselője, Mosonmagyaróvár polgármestere is. A politikus úgy fogalmazott, a térségben az önkéntesek eddig is jól teljesítettek, ezt erősíti ezután a hivatásos tűzoltók jelenléte Lébény városában. Beszélt arról is, hogy van még teendő a térségben, de a jelenlegi fejlesztések már most a biztonságot szolgálják.
Az állampolgárok biztonságának megteremtése köré csoportosította mondandóját Széles Sándor, Győr-Moson-Sopron megyei kormánymegbízott is. Mint fogalmazott, munkatársaival minden nap egy átláthatóbb, hatékonyabb, ügyfélbarát államigazgatási rendszer felépítésén dolgoznak. Ide tartozik a védelemigazgatáshoz kapcsolódó feladatok ellátása is. A megyei védelmi bizottság elnökeként úgy gondolja, hogy az államnak jogi és erkölcsi kötelessége az állampolgárok biztonságának megteremtése. Hozzátette, a nyári, évszázados rekordokat megdöntő dunai árvíz bizonyította, hogy a biztonság ma csak a szükséges szakértelem birtokában és az esetleges veszély elhárítására való folyamatos készenléttel teremthető meg, a segítség hatékonysága attól függ, hogy a hirtelen felbukkanó veszélyhelyzetre sikerül-e idejében reagálni. Az árvíz során kiderült, hogy a megye kiváló felkészültségű szakemberállománnyal rendelkezik, mondta Széles Sándor. A lébényi katasztrófavédelmi őrs nemcsak a gyors, hanem a magasabb fokú védelmet is képes biztosítani a városban és annak környékén élők számára, az őrs átadásával egy következő lépést tettek a megnyugtató biztonság irányába, tette hozzá a kormánymegbízott.
A köszöntők után a történelmi egyházak képviselői megáldották, megszentelték az épületet, majd az országos katasztrófavédelmi főigazgató a lébényi őrs megalakulása alkalmából zászlószalagot kötött a megyei igazgatóság csapatzászlajára. Ezután a helyi általános iskola népzenei együttesének műsora következett. A gyermekek előadását követően a főigazgató, a kormánymegbízott, illetve az országgyűlési képviselő egy fenyőt ültetett az őrs bejáratához, majd mindhárman átvágták a kifeszített nemzeti színű szalagot, ezáltal szimbolikusan és ténylegesen is átadva az őrsöt. Az ünnepség után a Győr-Moson-Sopron megyei közgyűlés alelnöke, Kóczán Zoltán mondott pohárköszöntőt, majd a résztvevők megtekintették a frissen átadott objektumot.
A lébényi őrs megnyitásával tizenhat település válik gyorsabban megközelíthetővé, mintegy háromszázhatvan négyzetkilométernyi területen csaknem húszezer ember biztonsága növekszik, ugyanis az átlagosan huszonegy kilométeres vonulási távolság kevesebb, mint a felére csökken. Az őrs működési területére tavaly közel kilencven esetben vonultak a tűzoltó egységek. Lébényben egy Mercedes Rosenbauer TLF 4000 típusú gépjárműfecskendő négy fővel áll készenlétben.
Az őrs épületét a város térítésmentesen a magyar állam tulajdonába és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vagyonkezelésébe adta. Az évek óta kihasználatlan létesítményben korábban a körzeti megbízotti iroda volt. Az épület két fő részből áll: az egyik a meglévő kétszintes épületrész, a másik pedig az újonnan épített, emelt belmagasságú, egyszintes szertár. A meglévő épületet átalakították, kifestették, új burkolatot kapott, kicserélték a nyílászárókat és kiépítették a belső gázhálózatot is. Elkészült az informatikai rendszer is, EDR-rádiók és számítógépes hálózat működik, a riasztás a PAJZS-rendszeren keresztül történik.
Tudósító: BM OKF
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 26. 14:16, kedd | Helyi
Festménykiállítás a Huszár Gál Városi Könyvtárban
Bódi Ferenc Attila és Wolf Zsuzsanna festményeiből nyílik kiállítás a Huszár Gál Városi Könyvtár emeleti kiállítóterében december 4-én, szerdán 17 órakor.
2024. November 21. 10:43, csütörtök | Helyi
Frühwirth Ildikó – Családi ünnepek kézikönyve
Frühwirth Ildikó Családi ünnepek kézikönyve című kötetének bemutatóján vehetnek részt az érdeklődők a Huszár Gál Városi Könyvtár rendezvénytermében november 26-án, kedden 17 órától.
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok