Városlista
2026. június 10, szerda - Margit

Hírek

2012. December 21. 05:00, péntek | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Az indokolatlan antibiotikum-szedés szövődményekhez vezethet

Az indokolatlan antibiotikum-szedés szövődményekhez vezethet

Az antibiotikumok hatástalanok a légúti fertőzések miatti tartós köhögéssel küzdőknek - olvasható a The Lancet című szakfolyóirat jelentésében. A statisztikai adatokat kétezer, 12 európai országból származó résztvevő egészségügyi naplója alapján készítették el - számol be a BBC. A tanulmány megállapította, hogy a tünetek enyhülése között nem volt különbség az antibiotikumokat és a placebót kapottak között.

Az orvosok ugyanakkor felhívják a figyelmet, hogyha a tüdőgyulladás gyanúja áll fenn, akkor annak súlyossága miatt nem szabad abbahagyni az antibiotikumok szedését.

Prof Paul Little, a Southampton Egyetem szakembere, a kutatás vezetője elmondta: 'légúti fertőzéssel küzdő betegek esetében az antibiotikumok jótékony hatása nem bizonyított, szedése nem indokolt, mert akár káros is lehet'.

A túlzott antibiotikum-szedés, különösen akkor, hogyha azok adott betegségre nem hatékonyak, rezisztenciához és olyan mellékhatásokhoz vezethet, mint a hasmenés, a hányás vagy a kiütés. Az idősebb embereknél a nem megfelelő antibiotikumos kezelés súlyosabb szövődményekhez is vezethet.

Különösen a mellkasi fertőzéseknél gyakori, hogy indokolatlanul antibiotikumot írnak fel a pácienseknek. A legtöbb mellkasi fertőzést azonban önmagától is meggyógyítja a szervezet.

A tanulmány keretében olyan pácienseket vizsgáltak, akik 28 napon keresztül folyamatosan köhögtek, s akik mellkasi fertőzés, hörghurut gyanújával kerültek orvoshoz. Akik tüdőgyulladás-gyanúsak voltak, azokat a betegség súlyossága miatt nem vonták be a tanulmányba.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 10. 14:00, szerda | Belföld

Karácsony Gergely: jelenlegi tudásunk szerint a Fővárosi Önkormányzat a jövő héten fizetésképtelenné fog válni

Jelenlegi tudásunk szerint a Fővárosi Önkormányzat a jövő héten fizetésképtelenné fog válni - mondta a főpolgármester egy szakmai fórumon, kedden Budapesten.

2026. Június 10. 06:55, szerda | Belföld

OGY - Benyújtotta a kormány az európai uniós források hazahozatalához szükséges törvényjavaslatot

Benyújtotta a kormány az európai uniós forrásokhoz való hozzáférés érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló javaslatot kedden este.

2026. Június 09. 16:00, kedd | Belföld

Kapitány István teljes miniszteri fizetését a Magyar Koraszülött és Újszülött Mentőalapítványnak ajánlja fel

Kapitány István a teljes miniszteri fizetését a Magyar Koraszülött és Újszülött Mentőalapítványnak ajánlja fel. A gazdasági és energetikai miniszter ezt hétfő este jelentette be a Facebook-oldalán.