Hírek
2011. Szeptember 18. 07:25, vasárnap |
Belföld
Forrás: HírTV
Bevételkieséstől tartanak
Bevételkieséstől és a feketegazdaság megerősödésétől tartanak a kereskedők az általános áfakulcs 27 százalékra emelése után.
A várható következményeket szerintük úgy előzhetné meg a kormány, ha a kedvezményes, 18 százalékos áfakulcs alá sorolná az összes alapvető élelmiszert.
A bolti forgalom csökkenésével az államkassza egy idő után bevételtől esik el, hiszen az üzletláncok a nettó árbevételük után fizetik a válságadót. A nemzetgazdasági miniszter a két százalékpontos áfaemeléstől 150 milliárd forint többletbevételt vár, a pénzt az úgynevezett Országvédelmi Alapban teszik majd félre.
2009 júliusában csak a legalapvetőbb élelmiszereket sorolták a kedvezményes, 18 százalékos áfakörbe. A tejet, a kenyeret, illetve egyes tej- és pékárukat. Az élelmiszerek többsége ma is a legmagasabb, 25 százalékos áfával adózik. A 2 százalékpontos adóemelés várhatóan automatikus drágulást okoz, bár az árverseny kedvezhet a vevők pénztárcájának. A kereskedők a feketegazdaság megerősödésével és azzal együtt a saját bevételük visszaesésével számolnak. Ezt szerintük úgy védhetné ki a kormány, ha a többi alapvető élelmiszert is átsorolná a kedvezményes körbe. „Újabb, alapvető élelmiszertermékekkel bővítsük ki a kedvező áfakulcs alatt adózó termékek listáját. Szerintünk a húsnak, hentesárunak és a zöldség-gyümölcsnek ebbe bele kellene férnie, hiszen ez minden háztartás számára nélkülözhetetlen” – fogalmazott Fodor Attila, a CBA kommunikációs vezetője.
A benzinkutakon is magasabb lesz
Nagyobb számot írnak 2012-től az üzemanyagok mellé is a benzinkutakon. A gázolajnál a magasabb áfa már a magasabb jövedéki adóra rakódik rá. A dízel jövedéki adója ugyanis 13 forinttal emelkedik novembertől. „A dízel esetében 15-16 forintos áremelést hordoz magában, és erre jön egy kétszázalékos áfamérték-emelés. Ez azt jelenti, hogy jövőre a dízel esetében legalább egy 20-25 forintos áremelés következik be, a benzinnél ennél kisebb a kétszázalék áfaemelé” – nyilatkozta Hegedűs Miklós, a GKI ügyvezető igazgatója.
2012-től drágul a foglalkoztatás is. A munkáltatónak a minimálbér másfélszerese után kell majd megfizetnie az egészségbiztosítási járulékot. A teher még mindig kisebb mint az előző ciklusban volt, hiszen akkor a járulékalap a minimálbér kétszerese volt. A kétszeres járulékalapot a tavalyi kormányváltás után törölte el az Orbán-kabinet.
„A lépés nem lepett meg bennünket különösebben, mert azt láttuk, hogy amikor a kétszeres teher megszűnt, akkor nagyon sokan visszamentek a minimálbér szintjére. Így az nem meglepő, hogy a Nemzetgazdasági Minisztériumnak – az ezzel a kérdéskörrel foglalkozó pénzügyi embereinek – ez szemet szúrt, és itt egy bevételi lehetőséget láttak” – szögezte le a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Parragh László. A kamara elnöke a bejelentett jövő évi intézkedésekkel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy szerinte az elsődleges cél a költségvetés egyensúlyban tartása, nehogy Görögország sorsára jusson Magyarország. Parragh László üdvözölte, hogy a kiigazítás - szakítva a régi reflexekkel - kevéssé érinti a vállalkozásokat. (da)
hírTV
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 07:56, hétfő | Belföld
Derült, száraz, de hideg idő várható november első hetében
A reggeli köd- és párafoltok feloszlása után jellemzően napos, száraz, de hideg időre kell számítani november első hetében:
2024. November 04. 07:55, hétfő | Belföld
Orbán Viktor: nagy változás előtt áll a nyugati világ
Nagy változás előtt áll a nyugati világ: van egy új közép, van egy új többség, az emberek nagy többsége békepárti, migrációellenes és genderellenes.
2024. November 03. 08:31, vasárnap | Belföld
Orbán Viktor: a következő évben intenzív növekedés lesz
Az ipari termeléssel nincsen semmi baj Magyarországon, kereskedelmi problémák vannak, ezért van szükség a gazdasági semlegesség politikájára
2024. November 01. 07:49, péntek | Belföld
Nagy Márton: külső tényezők húzzák vissza a magyar gazdaságot
A hazai fogyasztás erősödik, a belső kereslet és az ettől függő szektorok teljesítménye pozitív, a magyar gazdaságot külső tényezők, elsősorban a német járműipar visszaesése miatt érik sokkok