Városlista
2026. január 22, csütörtök - Vince

Hírek

2011. Október 25. 14:03, kedd | Helyi
Forrás: pozitivnap.hu

Boldog Bolygó Index: a legpozitívabb magyar város Győr!

Boldog Bolygó Index: a legpozitívabb magyar város Győr!

Két győri szervezet eredményeként kiderült, hogy a győriek környezetterhelésük és boldogságuk arányát figyelembe véve jobban élnek, mint az átlag magyar polgárok.

Két győri szervezet, az Innovációval a Fenntartható Fejlődésért Egyesület és a Kautz Gyula Közgazdász Szakkollégium közös kutatásának eredményeként kiderült, hogy a győriek környezetterhelésük és boldogságuk arányát figyelembe véve jobban élnek, mint az átlag magyar polgárok. A Happy Planet Index (HPI) vagy Boldog Bolygó Index az emberi jólét és a fejlődés teljesen új mutatószáma. Három különálló jelzőszámot foglal magában, melyek az elégedettség az élettel saját bevallás alapján, az ökológiai lábnyom és a várható élettartam.

A Happy Planet Index szakít az általánosan használt gazdasági mutatóval, a GDP-vel. Az egészséget és a pozitív életélményt határozza meg. A sikeres társadalom úgy tudja támogatni a jólétet, hogy az nem megy a Föld rovására. A számításhoz használt képlet egyszerűnek tűnhet, hiszen a – várható élettartamból és élettel való elégedettségből kalkulált – boldog éveket kell osztani az ökológiai lábnyommal. A két szervezet 2010-ben közös kutatás keretében számította ki Győr ökológiai lábnyomát. A kiszámított győri ökolábnyom a Happy Planet Index számításánál is felhasználásra került. Győr ökológiai lábnyoma fejenként 4,33 globális hektárt tett ki. Ha minden ember a győriekhez hasonló életszínvonalon élne, akkor 2,5 Földre lenne szükség az emberiség eltartásához. Földünk azonban csak egy van.

A győriek boldogságát a kutatók egy online kérdőív segítségével vizsgálták meg. Eredményül 1-től 10-ig terjedő értékskálán vizsgálva (ahol az 1 a legrosszabb, 10 a legjobb érték) saját bevallásuk alapján a győri nők boldogsága 7,22, a férfiaké 6,79. Tehát a győri nők boldogabbnak tartják magukat, mint a győri férfiak. A győriek boldogsága összességében 7,02 lett, mely pozitív eredménynek tekinthető. A képlethez harmadik elemként szükséges volt a születéskor várható élettartam. A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján a várható élettartam nők esetében 78,86 év, férfiaknál 70,86 év. A győri nők tehát – a magyar átlagokhoz hasonlóan – tovább élnek, mint a győri férfiak. A várható élettartam 60-75 év között átlagosnak mondható, 75 év feletti élettartam esetén már jó az eredmény. Győr lakosságának várható élettartama az előbbi adatok alapján 75,14 év.

A kutatás eredményeként Győr Boldog Bolygó Indexe 44,1. Ezzel az értékkel Győr Olaszország Boldog Bolygó Indexéhez áll a legközelebb (Olaszország HPI értéke 44,0). Városra számított Boldog Bolygó Index hiányában országos viszonyítás alkalmazható. A világ országainak rangsorában Győr városa a 69. helyen szerepelne. Győr Boldog Bolygó
Indexe magasabb, mint a Magyarország egészére vizsgált érték (38,9), de többek között az Egyesült Királyság (43,3) valamint Franciaország (43,9) HPI értékét is megelőzi.

Összefoglalásképpen megállapítható, hogy a győriek – bár környezetterhelésük magasabb a magyar átlagnál –boldogabban élnek, mint az átlagos magyar polgárok, a boldog évek pozitívuma pedig meghaladja a környezetterhelés negatív értékét.

Forrás: Innovációval a Fenntartható Fejlődésért Egyesület

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 06. 07:13, kedd | Helyi

Havazás - Az ország szinte teljes területén intenzíven havazik

Az ország szinte teljes területén intenzíven havazik hétfőn éjjel, az érintett területeken a látási viszonyok korlátozottak, amely a forgalom jelentős lassulásával jár - olvasható az Útinform honlapján.

2025. December 23. 12:26, kedd | Helyi

Közösségi tapasztalatból lett magyar termékfejlesztés a pajzsmirigybetegségek támogatására

A BLAN Synergy rendszerszintű megközelítéssel, természetes módon egészíti ki a gyógyszeres kezelést

2026. Január 22. 07:39, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: a kormány januári rezsistopot vezet be

Januári rezsistopot vezet be a kormány, ez azt jelenti, hogy a januári fűtésnél jelentkező többletfogyasztást, annak költségeit a kormány átvállalja a családoktól - jelentette be a miniszterelnök szerdán a Facebookon.

2026. Január 22. 07:39, csütörtök | Életmód

Hankó Balázs: a magyar kultúra olyan, mint a levegővétel

A magyar kultúra olyan, mint a levegővétel – hangsúlyozta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter szerdán az M1 aktuális csatorna műsorában.