Hírek
2015. Október 28. 06:00, szerda |
Külföld
Forrás: Konsiczky Zoltán, az MTI tudósítója jelenti:
Dízelbotrány - Brüsszelnek kellene ellenőriznie a csalások kivizsgálását
Az Európai Bizottságnak kellene ellenőriznie a dízelmotorok károsanyag-kibocsátásával kapcsolatosan elkövetett csalások kivizsgálását - foglalt állást az Európai Parlament (EP) kedden.
A visszaéléseket aprólékosan ki kell vizsgálni, a felelősöket pedig megfelelő szankciókkal kell sújtani - húzta alá az EP.
A határozat szerint meg kell erősíteni az uniós kibocsátási teszteket az uniós határértékek betartatása és a csalók gyors leleplezése érdekében.
"A jelenlegi botrány az egész autóipart alááshatja, amely viszont számos tagállamban a gazdasági növekedés, az innováció és a munkahelyteremtés egyik kulcsa" - fogalmaz az állásfoglalás.
Az EP azt kéri az Európai Bizottságtól, hogy haladéktalanul fogadja el és mielőbb vezesse be azokat a vizsgálatokat, amelyek nem laboratóriumi körülmények között, hanem valós vezetési környezetben mérik a szennyezőanyagok kibocsátását, és ne pusztán a jelenlegi botrányban érintett nitrogén-oxidokra terjesszék ki, hanem az összes szennyezőanyagra.
Emellett az EP kívánatosnak tartaná, hogy a tagállami közlekedési hatóságok által kiállított típusengedélyeket a bizottság és a többi tagállam hatóságai is felülvizsgálhassák, és ha egy jármű jellemzői túllépnek határértékeket, elrendelhessék visszahívását, sőt be is tilthassák az adott típust.
Az EP szúrópróbaszerű vizsgálatokat is szeretne a gyártósorokon, és a műszaki vizsgákon szintén szigorúbb kibocsátásmérést tartana szükségesnek. Az EP szerint érdemes lenne megfontolni, hogy nincs-e szükség egy uniós felügyeleti szervre ezen a területen.
Emellett az EP kéri a tagállami hatóságokat, hogy ne nézzék el azt a gyakorlatot, amikor a laboratóriumokban a teszteket nem életszerű körülmények közé helyezik. Így például a mérést a megengedett legnagyobb hőmérsékleten végzik, túlfújt gumikkal, külső visszapillantó tükrök nélkül a légellenállás csökkentése érdekében, vagy csökkentik a tesztautó tömegét úgy, hogy a működéshez nem szükséges alkatrészeket kiszerelnek belőlük, és betömik a réseket a karosszéria elemei között.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 09. 09:00, csütörtök | Külföld
Iráni konfliktus - Donald Trump 50 százalékos büntetővámot jelentett be az Iránnak fegyvereket szállító országokra
Donald Trump amerikai elnök azonnali hatállyal 50 százalékos büntetővámot jelentett be az Iránnak fegyvereket szállító országokra szerdán, miközben vám- és szankciókönnyítést ígért Irán számára.
2026. Április 07. 15:00, kedd | Külföld
Iráni konfliktus - Donald Trump: Irán vezetői úgy tűnik, megegyezési szándékkal tárgyalnak az Egyesült Államokkal
Úgy tűnik, Irán vezetői megegyezési szándékkal vesznek részt az Egyesült Államokkal zajló tárgyalási folyamatban – közölte hétfőn Donald Trump amerikai elnök.
2026. Április 05. 11:00, vasárnap | Külföld
Iráni konfliktus - Donald Trump: a pokol fog Iránra szabadulni, ha nem köt megállapodást
Donald Trump szerint a \"pokol fog Iránra szabadulni\", amennyiben két napon belül nem köt megállapodást - az amerikai elnök internetes bejegyzésben szombaton adott ismételt ultimátumot a teheráni vezetésnek.
2026. Április 04. 16:00, szombat | Külföld
Az amerikai kormány rekordösszegű, 1500 milliárd dolláros védelmi költségvetést tervez 2027-re
A washingtoni Fehér Ház 1500 milliárd dolláros védelmi költségvetést javasol az Egyesült Államok számára 2027-re - derül ki az elnöki hivatal által pénteken kiadott tervezetből.

