Hírek
2015. Március 10. 12:26, kedd |
Helyi
Forrás: Saját
Egy nap a nőkért a Cselley-házban
A Nemzetközi Nőnap alkalmából Székely Zoltán múzeumigazgató Női szerepek a Gyurkovich-gyűjteményben – A Szépségtől a mosónőig című előadásával várta az érdeklődőket a Cselley-házban.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma március 8-ára meghirdette az "Egy nap a nőkért" című kampányt azzal a céllal, hogy felhívják a figyelmet a nők családban és társadalomban betöltött szerepének fontosságára. A nők tartják össze a családot, a társadalmat, a nemzetet - nap mint nap helytállnak az élet minden területén. Ezzel a kikapcsolódási, feltöltődési lehetőséggel köszöntötte őket az Emberi Erőforrások Minisztériuma március 8-án.
A mosonmagyaróvári Hansági Múzeum csatlakozott a kezdeményezéshez. A Nemzetközi Nőnap alkalmából Székely Zoltán múzeumigazgató Női szerepek a Gyurkovich-gyűjteményben – A Szépségtől a mosónőig című előadásával várta az érdeklődőket a Cselley Házban.
Az esemény kapcsán Székely Zoltán rövid interjút adott az InfoMosonmagyaróvárnak.
"Azt tartottuk a legszebb gesztusnak, hogy a hölgyvendégek ingyen látogathatják ezen a napon az intézményt, illetve szerveztünk egy tárlatvezetést, mellyel a Gyurkovich-gyűjtemény női szerepeket ábrázoló képeit mutattuk be. - mondja Zoltán – A tárlatvezetés tematikáját is igyekeztünk az alkalomhoz igazítani. A 19-20. század folyamán alapvetően átalakult a nők szerepe és az a kép is, amely a képzőművészetben megjelenik. Ennek lecsapódását vezettük végig a festményeken kezdve a 19. századi biedermeier szépség képektől és idealizált portréktól egészen a 20. század első felében feltűnő olyan alkotásokig, amelyek már mindenféle megszépítés nélkül egy reális képet mutatnak a nőkről."
- Hány kép került bemutatásra e témában a Gyurkovich gyűjteményből?
- Nagyjából másfél tucat. Elég sok olyan 19. századi festmény van a gyűjteményben, amely alkalmas arra, hogy a nőkről alkotott képet felvillantsuk általa. Ezek női portrék, szépség képek, népi életképek vagy akár történeti képek. A 20. századi anyagban talán kevesebb az erre alkalmas kép, de az a kevés is jól érzékelteti a változást.
- Hogy viszonyul a képzőművészet a mai, modern női képhez?
- A kortárs művészetben külön irány foglalkozik a női szerepekkel. Sok művész és művésznő van, aki a női identitással foglalkoznak – ez erősen összefügg azokkal a történeti, szociológiai, társadalomtörténeti kutatásokkal, amelyek a nők társadalomban betöltött szerepével foglalkoznak. Tehát a kortárs művészetben már egy egészen élénk dikurzus folyik erről.
Kapcsolódó galéria
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 10:43, csütörtök | Helyi
Frühwirth Ildikó – Családi ünnepek kézikönyve
Frühwirth Ildikó Családi ünnepek kézikönyve című kötetének bemutatóján vehetnek részt az érdeklődők a Huszár Gál Városi Könyvtár rendezvénytermében november 26-án, kedden 17 órától.
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre