Hírek
2015. Június 20. 04:00, szombat |
Bulvár
Forrás: MTI
Felboncolták a világ legidősebb ismert kutyamúmiáját
Jakutföldi tudósok felboncolták a világ legidősebb ismert kutyamúmiáját.
A kutya tetemét, amelyet teljes épségben őrzött meg az örökké fagyott talaj, a permafroszt, 2011-ben fedezte fel két jakutföldi amatőr paleontológus, Jurij és Igor Gorohov a szülőfalujuktól, Tumattól 42 kilométerre lévő lelőhelyen, a Sziallah-folyó partján. A település tiszteletére az eb a tumati kutya nevet kapta - olvasható a The Siberian Times angol nyelvű orosz napilap online kiadásában.
Az elmúlt négy évben számtalan orosz és külföldi kutató, köztük belga, kanadai és német szakértő vizsgálta meg a kutyamúmiát, most pedig a jakutszki Északkeleti Szövetségi Egyetem orvosi karának tudósai preparálták a tetemet. A preparálás eredményeit ismertetve Darima Garmajeva professzor elmondta, mindenekelőtt azt szerették volna meghatározni, hogy milyen állapotban vannak a szövetek.
"Nem csupán a csontváz maradt fenn teljes épségben, ami önmagában is egyedülállónak számít, de nem találtuk a halál után rendre bekövetkező szövetbomlás jeleit sem. Megőrződtek az állat belső szervei, így a szíve, tüdeje, mája, emésztőrendszere" - emelte ki Darima Garmajeva.
A vizsgálatok rávilágítottak arra, hogy egy három hónapos nőstény kölyökkutyáról van szó, amely 12 450 évvel ezelőtt pusztult el, vélhetően földcsuszamlás következtében. Halálának körülményeire két apró, egy-egy centiméteres gallydarabka utal, amelyet az állat gyomrában találtak. A feltételezések szerint a kölyökkutya, amelyet elsodort a földcsuszamlás, a növényekbe próbált szájával megkapaszkodni.
Mietje Germonpre professzor, a Belga Királyi Természettudományi Intézet paleontológusa szerint a tumati kutya a korai domesztikált állatok közé tartozott, amelyeket Közép-Ázsiában háziasítottak, majd követték gazdáikat az amerikai kontinensre. Mint a belga tudós kiemelte, a lelet révén többet tudhatnak meg arról, miként háziasították a kutyákat távoli őseink.
"Két elmélet létezik: az egyik szerint a kutyák kezdetben a települések környékén ólálkodtak, és hulladékkal táplálkoztak, míg lassacskán hozzászoktak az emberhez. A másik elmélet szerint, és ez a valószínűbb, az ember kezdeményezte a kapcsolatot, otthonaikba fogadta a kölyökkutyákat, és nevelgette, szelídítette meg az állatokat" - fejtegette Mietje Germonpre.
A kutyamúmia vizsgálata ősszel folytatódik, amikor szövetmintákat, valamint az állat gyomortartalmát Japánba, a Tohoku Egyetemre küldik el elemzésre.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 17. 09:05, vasárnap | Bulvár
Szalai Ádám: Jól vagyok!
A Hollandia–Magyarország Nemzetek Ligája-mérkőzés hetedik percében Szalai Ádám rosszul lett a kispadnál, újra kellett éleszteni.
2024. November 16. 08:11, szombat | Bulvár
Elhunyt Nemere István író, műfordító, eszperantista
Elhunyt Nemere István író, műfordító, eszperantista. A rendkívül termékeny és népszerű alkotó, akinek nyolcszáz könyve jelent meg, 80 éves korában halt meg.
2024. November 15. 07:58, péntek | Bulvár
Pénteken nyílik a karácsonyi vásár a Vörösmarty téren és a Szent István-bazilikánál
Pénteken nyílik a karácsonyi vásár a Vörösmarty téren és a Szent István-bazilikánál Budapesten.
2024. November 13. 07:55, szerda | Bulvár
A bitcoin történelmi csúcson, 89 ezer dollár fölött
Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése kedden kora reggel, először emelkedett 89 ezer dollár fölé.