Hírek
2014. November 03. 17:18, hétfő |
Helyi
Forrás: Hansági Múzeum
Genius loci - tudományos konferencia
Genius loci – a helytörténetírás és a helytörténeti gyűjtemények helyzete a mosonmagyaróvári járásban - Helyszín: Hansági Múzeum, Cselley-ház 2014. november 5. 10.00 órakor
Moson megyében az első, modern értelemben vett múzeum létrehozását az 1882-ben alakult Mosonmegyei Történeti és Régészeti Egylet tűzte zászlajára. A hamarom megalakuló múzeum nem csupán régészeti ásatásokat folytatott, hanem belefogott a megye történeti emlékeinek széles körű gyűjtésébe is. A folyamatosan gyarapodó anyagban képzőművészeti alkotások ugyanúgy bekerültek, mind iparművészeti vagy néprajzi tárgyak, helyi vonatkozású könyvek és nyomtatványok. Ezáltal a múzeum a helytörténeti kutatások egyik legfontosabb letéteményesévé vált.
Az utóbbi évtizedekben nagy lendületet kapott a helytörténetírás: egymás után jelentek meg a települések múltját, kultúráját bemutató kötetetek. Ezzel párhuzamosan számos falumúzeum, tájház, helytörténeti kiállítás nyílt, amelyekben a múlt helyben megőrzött emlékeit mutatja be. Moson megyében a lehetőségeket s feladatokat tovább szélesíti a terület nemzetiségi sokszínűsége. Az évszázadok óta itt élő horvátok és németek kulturális hagyatéka mellett számba kell venni a II. világháborút követő kényszerű lakosságcsere következményeit is.
A Hansági Múzeum által szervezett konferencia a helytörténetírás és a helytörténeti gyűjtemények előtt álló feladatokat, problémákat s lehetőségeket járja körül. Dr. Horváth József, igazgatóhelyettes (Dr. Kovács Pál Megyei Könyvtár és Közösségi Tér, Győr) és Kimlei Péter könyvtáros (Huszár Gál Városi Könyvtár, Mosonmagyaróvár) a településtörténeti irodalmat tekinti át, bemutatva eredményeit s felvázolva a jövő kihívásait. Dr. Dominkovits Péter igazgató (MNL GyMSM Soproni Levéltára, Sopron) és Dr. Nemes Gábor levéltáros (Győri Egyházmegyei Levéltár, Győr) e jövendőbeli munkához nyújt segítséget, bemutatva olyan levéltári forrásokat, amelyeket eleddig kevéssé aknáztak ki a kutatók. A tanácskozás másik egységében a helytörténeti kiállítások tematikája kerül terítékre. Perger Gyula múzeumigazgató (Kuny Domokos Múzeum, Tata) a helyi identitás és a gyűjtemények, kiállítások problematikáját járja körül. Dr. Horváth Sándor osztályvezető (Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum, Szombathely) a nemzetiségek hagyatékának gyűjtésével, bemutatásával kapcsolatos tapasztalatait osztja meg a résztvevőkkel, míg T. Városi Ágnes néprajzkutató-muzeológus (Hansági Múzeum, Mosonmagyaróvár) módszertani előadása a néprajzi anyag gyűjtésének, bemutatásának kérdését tárgyalja. Székely Zoltán igazgató (Hansági Múzeum, Mosonmagyaróvár) előadása pedig azt mutatja be, hogy a Hansági Múzeum miként támogathatja a környező településeken folyó helyismereti munkát.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 10:43, csütörtök | Helyi
Frühwirth Ildikó – Családi ünnepek kézikönyve
Frühwirth Ildikó Családi ünnepek kézikönyve című kötetének bemutatóján vehetnek részt az érdeklődők a Huszár Gál Városi Könyvtár rendezvénytermében november 26-án, kedden 17 órától.
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre