Városlista
2024. december 18, szerda - Auguszta

Hírek

2011. December 31. 15:25, szombat | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

Gyilkos tornádók, aszályok, árvizek: 2012 még rosszabb lesz?

Gyilkos tornádók, aszályok, árvizek: 2012 még rosszabb lesz?

A pusztító áradásoktól kezdve a tomboló szélviharokon és gyilkos tornádókon át egészen az éhínséget okozó szárazságokig a 2011-es év kétségtelenül rekordernek számít a rossz időjárás tekintetében.

Korai lenne ugyan pontos előrejelzésekkel szolgálni a jövőre nézve, ám a biztosítók és a szakértők mégis egyértelmű tendenciáról beszélnek: még szélsőségesebb és még „költségesebb” időjárási viszonyokra számíthatunk 2012-ben. A német Munich Re viszontbiztosító szerint a természeti katasztrófák okozta károk teljes összege a rekordnak számító 310 milliárd dollár volt az év első kilenc hónapjában. A gazdasági veszteségek 80 százaléka az ázsiai–csendes-óceáni régióban keletkezett, és 1980 óta az időjárással összefüggő pusztítások száma több mint háromszorosára nőtt világszerte.

Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Intézet szerint az Egyesült Államokban rekordnak számító 12 egymástól független, milliárdos – összességében 52 milliárd dollár – nagyságú természeti katasztrófa történt 2011-ben. A Meteorológiai Világszervezet szerint az éghajlati adatok 19. században megkezdett rögzítése óta az idei év a tizedik a forrósági rangsorban. A hasonlóan erős – a Csendes-óceán felszíni vizeinek lehűlését okozó – La Nina-jelenséggel kísért évek közül pedig az eddigi legmelegebb.

Az elmúlt 15 évben mérték az eddigi 13 legforróbb évet, és az északi-sarki nyári olvadás során idén érte el az eddigi második legalacsonyabb értékét a tengeri jég kiterjedése. A szakemberek szerint a melegedő légkör és növekvő páratartalma kedvező körülményeket teremt a szélsőségesebb időjárási viszonyoknak. Az ipari tevékenység, a közlekedés és az erdőirtás során felszabaduló üvegházhatású gázok pedig a hőmérséklet további növekedéséhez vezetnek.

Januárban pusztító árhullámok söpörtek végig Ausztrália keleti partvidékén: 35 ember halálát és kétmilliárd dolláros biztosítási kárt okozva elárasztották a szénbányákat, az utakat, a síneket és több ezer otthont. Ez idő alatt valóságos hódzsungelek lepték el az Egyesült Államok egyes részeit. A Yasi ciklon – az Ausztráliát eddig sújtó egyik legnagyobb és legerősebb vihar – februárban söpört végig az északi Queensland államon, elpusztítva a helyi cukor- és banántermést.

Márciusban 8,9-es erősségű földrengés rázta meg Japán északkeleti partvidékét, amely után pusztító szökőár söpört végig a szigetország part menti régióin. Májusban tornádó pusztított az amerikai Joplin városában, 160 ember halálát okozva. A Kína középső és déli részét sújtó júniusi áradások több mint száz ember életét követelték, és több mint félmillió embert kellett kitelepíteni.

Az Afrika szarván elhelyezkedő országok július óta küzdenek az elmúlt évtizedek legsúlyosabb szárazságával, amely 13 millió embert fenyeget éhínséggel, és várhatóan még 2012-ben is éreztetni fogja hatását. A július és november közötti thaiföldi áradások több mint 600 ember halálát okozták. Az Irén hurrikán legkevesebb 40 embert ölt meg augusztusban az Egyesült Államok keleti részén, és az elmúlt évtizedek legsúlyosabb áradásait idézte elő néhány államban. Szeptemberben száznál több ember vesztette életét Kambodzsában és Vietnam déli részén a Mekong folyó tíz éve nem látott mértékű áradása miatt.

A Fülöp-szigetekhez tartozó Mindanaóra decemberben lecsapó Washi trópusi vihar heves áradásokat és földcsuszamlásokat idézett elő több mint 1200 ember halálát okozva. A Texas államot sújtó egész éves szárazság több mint ötmilliárd dolláros gazdasági veszteséget és 1,6 millió hektárnyi területet elpusztító erdőtüzet eredményezett.

A szakemberek szerint a La Nina jelenség 2012-ben is éreztetni fogja hatását: várhatóan átlag feletti esőzéseket eredményez Ausztrália északi és keleti részén, és a normálisnál több ciklont okoz a november és április közötti ausztrál viharszezonban. Emellett – a Csendes-óceán keleti és középső felszíni vizeinek felmelegedését okozó El Nino légköri jelenség hiányában – meghosszabbíthatja az atlanti-hurrikánszezont is. Európa nagy részén, a skandináv régióban, Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban is a normálisnál melegebb időjárás várható január és március folyamán.

Címkék: árvíz, időjárás, vihar

Ezek érdekelhetnek még

2024. December 18. 08:07, szerda | Belföld

Magyar Levente: az ázsiai beruházások méretével vetekedő magyarországi befektetésekre is nyitottak az amerikai vállalkozások

Az ázsiai beruházások méretével vetekedő magyarországi befektetésekre is nyitottak az amerikai vállalkozások, építve a várhatóan javuló magyar-amerikai kétoldalú kapcsolatokra

2024. December 18. 08:04, szerda | Belföld

OGY - Elfogadták a gránitszilárdságú alaptörvény tizennegyedik módosítását

Elfogadta az alaptörvény tizennegyedik módosítását az Országgyűlés kedden, lehetővé téve, hogy a jövőben a legfőbb ügyészt ne kizárólag az ügyészek közül válassza meg a parlament.

2024. December 18. 08:00, szerda | Belföld

Kocsis Máté: döntött a parlament: nem marad értelmezési mozgástér az elévüléssel kapcsolatban

Döntött az Országgyűlés: nem marad értelmezési mozgástér az elévüléssel kapcsolatban - közölte a Fidesz-frakció vezetője keddi Facebook-bejegyzésében.

2024. December 17. 08:35, kedd | Belföld

Új közvetlen gyorsvonat jár Budapest és Kijev között

Az ukrán hálókocsikból álló Transcarpathia nemzetközi gyorsvonat ezentúl naponta közlekedik Budapest és Kijev között az éjszakai órákban - közölte a MÁV hétfőn a közösségi oldalán.