Hírek
2011. Február 28. 06:20, hétfő |
Helyi
Forrás: Nyugathír
Győr, Sopron vagy Mosonmagyaróvár: utazhatnak szülni a rábaközi kismamák?
A sebészet és a szülészet jövőjéért aggódnak a csornai kórház dolgozói és betegei. A gazdaságos működtetés az egynapos sebészetre, és a nappali kórház fenntartására való átállást tenné indokolttá a rábaközi városban, emelle
Láncokkal zárták le az ajtókat a 2007-ben aktív ellátás nélkül maradt kapuvári kórházban.Egy kismama akkoriban úgy fogalmazott:"Legközelebb Csorna meg Sopron van. Én bízom Csornában, mert azért az közelebb van."
Úgy fest, hogy az 50 ezres térségben élő kismamák Kapuvár után rövidesen a másik rábaközi városba, Csornára sem mehetnek szülni. A tervezett egynapos sebészet bevezetésével ugyanis a nőgyógyászat megszűnne.
"Itt biztonságban érzik magukat a szülőanyák, mert családias légkörben ismerősök veszik őket körül" - mondja dr. Turi György polgármester. A csornai városvezetőszerint az országos átlag alatti finanszírozás okozza a havi 6-7 milliós veszteséget. Négy éve a szocialista kormány levett a 74 csornai aktív ágyra jutó támogatásból. Amíg máshol 525 ezer forint az egy aktív ágyra jutó havi finanszírozás, Csornán 325.500 forint. 14 millió forinttal jut így kevesebb a Margit Kórháznak, és bár az intézmény a 380 millió forintos adósságát igyekezett 2007 óta lefaragni, továbbra is tartozik a beszállítóknak 190 millióval.
Dr. Turi György polgármester, Csorna, Korona Polgári Egyesület:"Egynapos sebészetet terveznek Csornára. Jó, ezt tudomásul vettük, persze azt is nehezen. Ezután kérdeztem meg, hogy a szülészettel mi lesz? Az volt a válasz, hogy ezt még megfontolás tárgyává teszik. Viszont ellentételezésként a járóbeteg rendelést fejleszteni fogják Csornán, és bíztattak bennünket, hogy pályázzunk."
A kórház dolgozói szerint kockázatos lehet, ha a Rábaközben teljesen megszűnik a szülészet.
Molnár Jánosné szülésznő, Csorna:"Az lenne jó nekünk, ha lenne egy sürgősségi osztály. Sürgősségi osztállyal műtéti háttér, mert nemcsak a szülészetnek van szüksége ilyen beavatkozásokra, mert, ha például jön egy ruptura, egy terhes, aki nagyon vérzik, azt nem lehet szállítani."
Az egészségügyért felelős államtitkár szerint a Semmelweis-tervvel összhangban lévő átszervezések minden esetben szem előtt tartják a fenntarthatósági és a betegérdekeket is.
Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár:"Vannak olyan intézmények, ahol a funkcióváltás, tehát egy akut fekvőbetegből egy nappali kórházi és krónikus ellátásba való átmenet azt szolgálná a település jövőjét."
Szócska Miklós szerint sokkal inkább a népegészségügyi gondoskodásra kell koncentrálni, és kevésbé az intézmények megmentésére. Az államtitkár szerint a hatékonyságba van értelme beruházni, és meg kell nézni, hogy egy forintból mennyi egészséget lehet nyerni.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 06. 07:13, kedd | Helyi
Havazás - Az ország szinte teljes területén intenzíven havazik
Az ország szinte teljes területén intenzíven havazik hétfőn éjjel, az érintett területeken a látási viszonyok korlátozottak, amely a forgalom jelentős lassulásával jár - olvasható az Útinform honlapján.
2025. December 23. 12:26, kedd | Helyi
Közösségi tapasztalatból lett magyar termékfejlesztés a pajzsmirigybetegségek támogatására
A BLAN Synergy rendszerszintű megközelítéssel, természetes módon egészíti ki a gyógyszeres kezelést
2026. Március 01. 12:00, vasárnap | Belföld
Az ötös lottó nyerőszámai
A televízióban közvetített számsorsoláson az alábbi nyerőszámokat húzták ki szombaton az ötös lottón:
2026. Március 01. 10:00, vasárnap | Belföld
Magyar Péter Orbánnal együtt nézné meg személyesen, mi a helyzet a Barátság kőolajvezetékkel
Szombaton, az országjárás sárbogárdi állomásán Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke reagált Lázár János korábbi üzeneteire.

