Városlista
2024. november 27, szerda - Virgil

Hírek

2011. Július 01. 10:07, péntek | Helyi
Forrás: Hasznoshírek

Hogyan kerüljük el a vízi baleseteket?

Hogyan kerüljük el a vízi baleseteket?

Rövidesen beköszönt a meleg, nyárias idő, s erre tekintettel egyre többen keresik majd fel a szabad vizeket kikapcsolódás, sportolás céljából. Sajnos az időjárási előrejelzéseket, valamint az aktuális időjárási viszonyokat sokan nem v

A nyár nagy veszélyforrását a szabadvizek, strandok rejtik magukban. A fürdés tilalmát, vagy az egyéb veszélyes fürdésre alkalmatlan helyeket „FÜRÖDNI TILOS!" táblával jelzik. Különösen veszélyesek a szabad vizek közül a bányatavak, az állandóan változó vízmélység- és hőfokkülönbség miatt.

A folyóvizekben (folyók, állandó és időszakos vízfolyások, holtágak) és állóvizekben (mesterséges és természetes tavak), továbbá vízi létesítmények (csatornák) vízében (a továbbiakban együtt: szabad vizek) fürödni azokon a helyeken szabad, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés alá, illetve kijelölt fürdőhelyek.

Fürdésnek minősül az olyan úszóeszköz (játékcsónak, vízibicikli, banánhajó, felfújható eszközök, stb.) vízen történő használata is, amely nem tekinthető csónaknak vagy vízi sporteszköznek, továbbá amelynek nem kell rendelkeznie a hajózási hatóság által kiadott hajóokmánnyal, vagy a vízi sporteszközökre előírt típusjóváhagyással.

Nem minősül fürdésnek a gépi berendezéssel, vagy más módon meghajtott vízi sporteszköz használata.

Fürdőzők közelében úszóeszközöket használni csak úgy szabad, hogy azok a fürdőzőket ne veszélyeztessék.

A kikapcsolódás reményében a strandokat és kijelölt fürdőhelyeket vegyék igénybe fürdőzés céljára, mert a biztonságos fürdőzési övezetet, és annak végét - mély víz - mindig a fürdést engedélyező tábla, zászló vagy bója jelzi, emellett életmentésre kiképzett felügyelő vigyáz a fürdőzőkre. A fürdésre lehetőséget biztosító helyek biztonságosabbak az ismeretlen folyómedreknél és bányatavaknál.
 

Tilos fürdeni:
 

•hajóútban;

•hajóutat és hajózási akadályt jelző bóják, nagyhajók, úszó munkagépek és fürdés célját nem szolgáló úszóművek 100 méteres körzetében;

•vízlépcsők és vízi munkák 300 méteres, hidak, vízkivételi művek, egyéb vízi műtárgyak, komp- és révátkelőhelyek 100 méteres körzetében;

•kikötők, veszteglő- és rakodóhelyek, kijelölt zárt vízisí és vízirobogó (jet ski), valamint egyéb motoros vízi sporteszköz közlekedésére szolgáló pályák, hajóállomások területén;

•egészségre ártalmas vizekben;

•a kijelölt fürdőhelyek kivételével a határvizekben és a városok belterületén lévő szabad vizekben;

•vízi jármű kísérete nélkül a Balaton Somogy megyéhez tartozó területén a parttól 1000 méternél, Veszprém és Zala megyéhez tartozó területén a parttól 500 méternél nagyobb távolságra, valamint a Tisza-tó területén a parttól 500 méternél nagyobb távolságra;

•éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, kivéve ha a vízfelület megvilágított, ilyenkor is legfeljebb a mély víz határáig;

•ahol azt tiltó tábla jelzi.
 


Gyermek- és ifjúsági csoportok esetén a csoport vezetőjének a fürdőzők létszámának megfelelő számú, úszni tudó és vízi mentésben jártas felnőtt személyekből figyelő és mentő őrséget kell állítania.

Állatot a fürdőhely területére bevinni - őrkutyás biztonsági szolgálat és vakvezető kutya kivételével - tilos! A fürdőhely területén a fürdési szezonban horgászni nem szabad.


A fürdési tilalmat 60x30 cm méretű, fehér alapú, kék hullámzó vízen fekete felsőtestet ábrázoló és átlósan három cm széles piros csíkkal áthúzott táblával kell jelölni. A táblán kék mezőben fehér színű nyíllal és a távolság (méter, kilométer) feltüntetésével kell jelölni a tiltott terület hosszát és irányát. A tiltó táblákat a tiltási határon is el kell helyezni.
 

Néhány fontos fürdőzési intelem

•Felhevült testtel és alkoholos állapotban, illetve egy kiadós táplálkozás után közvetlenül vízbe menni végzetes lehet!

•Senki se ugorjon fejest ismeretlen medrű vízbe!

•Számba kell venni, hogy a mélyebb vizek esetén azok nehezebben melegszenek fel, így a bennük való tartózkodás során nagyobb esély van arra, hogy izomgörcsök jönnek létre.

•A keringési és szívelégtelenségben szenvedők kerüljék mind a túl hideg, mind a túl meleg vizet.

•Hat éven aluli, továbbá úszni nem tudó 12 éven aluli gyermek csak felnőtt közvetlen felügyelete mellett fürödhet a szabad vizekben.

Vízi eszközök használatának veszélyei
 

A szabadidő aktív eltöltésének, a pihenésnek egyik eszköze a csónakázás és az egyéb vízi járművek, sporteszközök igénybe vétele. Sokan indulnak útra a vízen nappal, vagy éppen éjszaka kedvenc időtöltésüknek, a horgászatnak hódolva. Az extrém sportok kedvelői is gyakran szelik a vizet jet-ski, vagy motorcsónak segítségével. Kellő óvatosság szükséges az ismeretlen vizeken, hiszen a víz alatti, nem látható tárgyak, faágak és egyéb akadályok könnyen sérülést, a folyókon, különösen a Dunán a gyakori örvények meglepetést okozhatnak, ami igen súlyos következménnyel járhat, gyakran a vízi jármű felborulásához, fürdőzés esetén tragédiához vezethet.

Fontos, hogy a vízen tartózkodásnál (fürdőzés és vízi járművel történő közlekedés során) tartsák be a szabályokat! A vízi sporteszközök, valamint egyéb úszó eszközök, csónak használatánál el kell kerülni a kijelölt fürdőző helyeket. A fürdőzőket zavarni tilos! A vízi járművek, eszközök bérbe vétele előtt a bérlőnek nyilatkoznia kell, hogy tud-e úszni. Azok, akik nem tudnak úszni, vegyék fel a mentőmellényt. A bérbe vett vízi eszközön mentőmellény, vagy mentőpatkó elhelyezése kötelező, valamint a parttól csak 50-100 méteren belül használható. A vízi járműről vízbe ugrani tilos!
 

Vízi járművek (csónak) felszerelései

MENTŐMELLÉNY, EVEZŐ, KÖTÉL, JELZŐLÁMPA, HORGONY, TŰZOLTÓ KÉSZÜ-LÉK, VÍZMERŐ ESZKÖZ (EGY LITERES).
 

Viharjelzés

•Kötelező a fürdőzőknek, a vízi eszközöket használóknak és a csónakban horgászóknak a viharjelzés folyamatos figyelemmel kísérése.

•Az I. fokú viharjelzés (figyelmeztetés az elővigyázatosság betartására) - percenként negyven-ötször felvillanó sárga fényjelzés - esetén a parttól 500 méternél nagyobb távolságra tilos fürödni!

•A II. fokú viharjelzés (figyelmeztetés a fenyegető veszélyre) - percenként kilencvenszer felvillanó sárga fényjelzés - esetén fürödni tilos!

•A száraz intelmek és a soknak tűnő korlátozás a biztonságot szolgálja, míg a hirtelen cselekedet tragédiába is torkollhat!

Fontos intelmek gyalogosoknak, kerékpárosoknak

Lakott területen kívüli út úttestén, leállósávján, útpadkáján tartózkodó gyalogosnak, személynek (ide nem értve a gyalogosok zárt csoportban történő közlekedését) éjszaka és korlátozott látási viszonyok esetén fényvisszaverő mellényt (ruházatot) kell viselnie.

A kerékpárt éjszaka és korlátozott látási viszonyok között a külön jogszabályban meghatározott lámpákkal kell kivilágítani és a kerékpárt hajtó személynek - lakott területen kívül - fényvisszaverő mellényt (ruházatot) kell viselnie.


A kerékpár kötelező felszerelései

•Biztonságos kormány és első hátsó fékberendezés.

•Kormányra szerelt csengő/hangjelző berendezés.

•Az első kerékre szerelt (sárga színű) küllő prizma.

•Előre fehér vagy kadmium sárga, hátra csak piros fényt kibocsátó eszköz (lámpa)

•Előre fehér, hátra csak piros színű fényvisszaverő eszköz, mely nem lehet háromszög alakú.

•Lakott területen kívül 50 km/óra haladásnál, kerékpáros fejvédő használata kötelező.

Gyermek biztonságos szállítása a járműben
 

Amennyiben a személy, illetve teherszállításra alkalmas járművek üléseihez biztonsági övet szereltek fel, az ülésen utazó személynek a biztonsági öv becsatolásával kell magát rögzíteni.

A gépkocsiban utazó 150 cm-nél alacsonyabb gyermeket a testsúlyához igazodó kialakítású gyermekbiztonsági rendszerben kell rögzíteni. A 3 évnél fiatalabb gyermek csak gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható.

A gépkocsi első üléséhez a gyermekbiztonsági rendszer csak akkor szerelhető be - a jármű szokásos haladási irányával ellentétes irányban - ha az üléshez légzsákot nem szereltek fel vagy a légzsák működésbe lépését előzetesen megakadályozták.

 

Forrás: ORFK Szóvivői Iroda
Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság
 

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 26. 14:16, kedd | Helyi

Festménykiállítás a Huszár Gál Városi Könyvtárban

Bódi Ferenc Attila és Wolf Zsuzsanna festményeiből nyílik kiállítás a Huszár Gál Városi Könyvtár emeleti kiállítóterében december 4-én, szerdán 17 órakor.

2024. November 21. 10:43, csütörtök | Helyi

Frühwirth Ildikó – Családi ünnepek kézikönyve

Frühwirth Ildikó Családi ünnepek kézikönyve című kötetének bemutatóján vehetnek részt az érdeklődők a Huszár Gál Városi Könyvtár rendezvénytermében november 26-án, kedden 17 órától.

2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi

K&H: indul a „pénztanárok” versenye

a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok

2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi

NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa