Hírek
2013. Január 09. 05:00, szerda |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Itthon maradnak a kezdő orvosok
Több évtizede nem volt példa olyan mértékű struktúraváltásra, mint ami most körvonalazódni látszik az egészségügyben. Tavaly sor került bérrendezésre, elkezdődött az intézmények állami átvétele, de a kezdő szakorvosoknak is – az ösztöndíjprogramoknak köszönhetően – kedvezőbbé vált az itthoni helyzete – mondta a Magyar Hírlapnak Papp Magor. A Magyar Rezidens Szövetség elnöke szerint az irány jó, ám kérdés, hogy a gyakorlatban hogyan működnek majd az új stratégiák.
A közalkalmazottak kényszernyugdíjazása kapcsán ugyanakkor aggodalmát fejezte ki Papp Magor, mivel szerinte a mintegy ezerötszáz érintett orvos távozása a rendszer működésképtelenségét idézheti elő. „Több olyan intézmény van, amely – ha valóban távozik ezerötszáz orvos – nem fogja tudni elvégezni a feladatait. Gyakorlatilag már olyan kevés szakember van a rendszerben, hogy nem bírja el azon nyugdíjaskorú kollégák kivonását, akik még szakmailag és szellemileg frissek” – vélekedett az elnök. Azonban a határozat végrehajtása nem pusztán a humánerőforrás területén okozna gondot, hanem szakmai szempontból is komoly problémákat idézne elő. Papp Magor szerint az érintett kollégák harminc-negyven év tapasztalattal a hátuk mögött dolgoznak, így az ő jelenlétük nemcsak a betegeknek, hanem a fiatal, kezdő szakembereknek is nagyon fontos. Hozzátette, sok esetben ez a korosztály oktat vagy kellene, hogy oktasson a szakképzésben.
Papp Magor a kezdő szakorvosokat is érintő ügyeleti rendszer új szabályozásával kapcsolatban azt mondta, a betegek és a fiatal kollégák szempontjából is kifejezetten előnyös az új egészségügyi jogszabály idevonatkozó passzusa. „A jogszabály több évtizedes hiányt pótol azzal, hogy világosan meghatározza, mi egy adott ügyeletben a szakorvos és a rezidens feladata, kit milyen felelősség terhel. Végre meghatározták azt is, hogy mikor ügyelhetnek a kezdő kollégák egyedül.
Az egészségügyben elkezdődött struktúraváltás kapcsán kifejtette, nyilván sokféle logika mentén lehetett volna elindulni, ám a legfontosabb, hogy végre van egy szakmai vezérfonal, ami alapján halad az átalakítás. Megjegyezte azt is, hogy természetesen vannak még kényes kérdések, ilyen például a hálapénz, illetve a várólisták megkerülhetősége, ezeket a közeljövőben újra társadalmi vitára kellene bocsátani.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 07:51, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége hazánkban építi fel az első gyárát a régióban
Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége Magyarországon építi fel első közép-európai gyárát, kétszáz új munkahelyet teremtve ezzel Dunavarsányban - jelentette be szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten.
2024. November 21. 07:49, csütörtök | Belföld
David Pressman bejelentette távozását
A liberális demokrácia védelmének fontosságáról tartott beszédet David Pressman budapesti amerikai nagykövet, akinek mandátuma január közepén jár le.
2024. November 20. 07:39, szerda | Belföld
Pintér Sándor: az elmúlt két évben több mint kilencven intézkedés segítette az egészségügy jobbítását
Az egészségügy jobbítását több mint kilencven intézkedés segítette az elmúlt két évben - mondta Pintér Sándor belügyminiszter a Magyar Kórházszövetség és a Medicina Fórum közös konferenciáján kedden Budapesten.
2024. November 19. 07:56, kedd | Belföld
Gyulay Zsolt: elsősorban elköteleződés, konszenzus kell az olimpiarendezéshez
Elsősorban el kellene köteleződni, társadalmi konszenzusnak kellene kialakulnia ahhoz, hogy Budapest, illetve Magyarország egyszer olimpiát rendezhessen