Hírek
2021. Szeptember 28. 11:53, kedd |
Külföld
Forrás: Baranyi László, az MTI tudósíója jelenti - illusztráció: mti
Kötelezővé tennék a védettségi igazolást az egészségügyben Romániában
Kötelezővé tennék az uniós digitális Covid-igazolványt a romániai egészségügyi dolgozók számára a koronavírus miatt elrendelt veszélyhelyzet idején:
az erről szóló törvénytervezetet hétfőn bocsátotta vitára a bukaresti szaktárca.
Azoknak az orvosoknak és nővérnek, akik még nem olttatták be magukat vagy nem gyógyultak meg a koronavírus-fertőzésből, saját költségükön kell majd rendszeresen teszteltetniük magukat ahhoz, hogy dolgozhassanak. Ellenkező esetben a munkaszerződésüket 30 napra felfüggesztik, azt követően pedig felbontják, ha továbbra sem tesznek eleget a szabályoknak.
"Az első vonalban dolgozó orvosoknak, nővéreknek, mindenkinek, aki a koronavírus ellen küzd, hálával tartozunk. Őket és a betegeket is meg akarjuk védeni attól, hogy a korházban kapják el a vírust, ezt a célt szolgálja a javaslat. Az oltás ingyenes és mindenki számára biztosított, de ha valaki nem akar oltakozni, a tesztelést és annak költségét is vállalnia kell" - idézte Cseke Attila megbízott egészségügyi minisztert a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) hírlevele.
A törvényjavaslat, amely a parlament két házának döntése után léphet érvénybe, 100 ezer lejig (7,1 millió forint) terjedő büntetést ró ki azokra, akik megszegik ezt a szabályt.
A legnagyobb román egészségügyi szakszervezet hétfőn közleményben tiltakozott a tervezet ellen, olyan tábornokhoz hasonlítva Florin Citu kormányfőt, aki a háború kellős közepén leszereli hadserege felét. A Sanitas szakszervezet azt valószínűsíti, hogy egy ilyen törvény hatályba lépése esetén az egészségügyi alkalmazottak mintegy felének, "akik ragaszkodnak alkotmányos jogaikhoz", fel fogják bontani a munkaszerződését.
A szakszervezet egy augusztusban közölt felmérése szerint Romániában az állami kórházakban dolgozó egészségügyi alkalmazottak 54 százaléka olttatta be magát koronavírus ellen. Az állami kórházakban dolgozó orvosok valamivel több mint kétharmada vette fel az oltást, az ápolók körében az átoltottság 55 százalékos, míg a kisegítő személyzet kevesebb mint fele igényelte a vakcinát.
A 19,3 millió lakosú Romániában eddig 5 millió 483 ezer ember, a beoltható 12 év feletti lakosság 32,3 százaléka kapott legalább egy adag koronavírus elleni oltást. Az oltási hajlandóság az utóbbi két hétben kezdett növekedni, miután a bukaresti kormány belföldön is bevezette az uniós védettségi igazolvány - a "zöld útlevél" - használatát és e nélkül már nem lehet vendéglőbe, színházba, moziba menni vagy népes magánrendezvényeket szervezni azokon a településeken, ahol a megelőző két hétben a lakosság több mint 3 ezreléke kapta el a fertőzést.
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 19. 08:08, csütörtök | Külföld
Belgrádban a jövő évtől ingyenessé válik a tömegközlekedés
Ingyenessé teszik a tömegközlekedés használatát Belgrádban január elsejétől - jelentette be Aleksandar Sapic polgármester szerdán.
2024. December 19. 08:06, csütörtök | Külföld
Mark Rutte: Ukrajnának a lehető legjobb helyzetben kell kezdenie a béketárgyalásokat
Ukrajnának a lehető legjobb helyzetben kell lennie, amikor úgy döntenek, megkezdhetik a béketárgyalásokat
2024. December 17. 08:34, kedd | Külföld
Megbukott Olaf Scholz német kancellár
A német parlament alsóháza (Bundestag) megvonta a bizalmat hétfőn Olaf Scholz kancellártól és ezzel megnyitotta az utat a február 23-i előrehozott választások előtt.
2024. December 17. 08:29, kedd | Külföld
Cseh milliárdos vásárolhatja meg a brit királyi postát
Jóváhagyta hétfőn a brit kormány az országos postaszolgálat, a Royal Mail eladását Daniel Kretinsky cseh milliárdos nagybefektetőnek.