Hírek
2015. Február 25. 20:36, szerda |
Helyi
Forrás: Saját
Nyílt nap a Mosonmagyaróvári Tanodában
A nyílt napon jelen volt Kopf Katalin, a Családok Átmeneti Otthona intézményvezetője, Nagy Sándor, a Mosonmagyaróvári Kulturális Egyesület elnöke, valamint a Tanoda több pedagógusa is.
Korábban már hírt adtunk a Mosonmagyaróvári Tanoda megnyitásáról, most pedig nyílt napjukra látogathattunk el, hogy betekintést nyerjünk a gyermekek és pedagógusok mindennapjaiba.
A program a Mosonmagyaróvári Kulturális Egyesült Európai Uniós pénzügyi támogatásával megvalósított, délutáni elfoglaltságot jelentő iskolája, mely segíti a tanulmányi munkában lemaradt hátrányos, vagy halmozottan hátrányos helyzetű diákokat. A Tanoda fejleszti a tanulók alapkompetenciáit és korrepetálással támogatja az iskolai felzárkóztatást. Emellett szociális-, egészségügyi-, krízis megelőzési- és gyermekjóléti szolgáltatásokkal segíti a diákok társadalomba való beilleszkedését.
A nyílt napon jelen volt Kopf Katalin, a Tanodának otthont adó Családok Átmeneti Otthona intézményvezetője, Nagy Sándor, a Mosonmagyaróvári Kulturális Egyesület elnöke, a Mosonmagyaróvári Tanoda projektmenedzsere, valamint a Tanoda több pedagógusa is.
Nagy Sándor által bepillantást nyerhettünk a Tanoda mindennapjaiba:
„Az itt tanuló gyerekek mindegyike városunk valamelyik iskolájában tanul, de otthon már nem biztos, hogy megkapja azt a szülői figyelmet, segítséget, amelyre szüksége lenne - a Tanoda pedagógusai ezt vállalják fel.
Délután 2-től este 6-ig várjuk a gyerekeket, akik – mivel más és más iskolai elfoglaltságuk van – folyamatosan jönnek, fél 4-re megérkezik valamennyi diák. Alapvető szempont, hogy megírják a házi feladatot, ezután pedig egyéni fejlesztés következik.
Keddenként német nyelvoktatás, szerdán és csütörtökön párhuzamosan informatika-, valamint táncoktatás is folyik az egyéni fejlesztés mellett. A péntek egy kicsit lazább nap, hiszen másnapra ne kell felkészülniük a gyerekeknek. Így épül fel a Tanoda munkarendje.”
„Mivel az első osztályostól a szakiskolásig minden korosztály képviselteti magát a diákok között, az a rend alakult ki, hogy csoportokban tanulnak velük a pedagógusok. Három csoport van; az 1-4. osztályosok, az 5-7. osztályosok és a 8. osztálytól a szakiskolás korosztályig. Humán-, reál-, nyelvtanár és fejlesztőpedagógus foglalkozik velük.”
„ Minden gyermeknek van egy mentora, akivel a családi vagy iskolai problémákat megbeszélheti. Úgy látjuk, hogy bizalmas viszony van kialakulóban a gyermekek és mentoraik között.
A Tanoda sajátossága, hogy a roma származású gyerekeknek roma mentor áll rendelkezésükre, aki részt vesz a szakmai munkában, emellett pedig segíti identitásuk kiteljesedését.”
„Jellegzetesség még, hogy a Tanodában nincs nyári szünet. A nyár folyamán heti váltásban tematikus táborokat (kreatív, városismeretei, informatika stb.) szervezünk a gyerekeknek, egy hétre pedig kitelepülünk a Dunaszigeti öko-táborba.”
„Amikor a program elkezdődött, tudtuk azt, hogy többnyire nehéz körülmények között élő, szegénységből, csonka családból jövő gyerekek jönnek a Tanodába, akiknek az iskolai ebéd után már nem biztos, hogy uzsonna vagy vacsora jut. Ezért a költségvetést úgy terveztük, hogy mindenképpen lehetőség legyen arra, hogy uzsonnát biztosítsunk mind a 30 itt tanulónak. A tapasztalat az, hogy a diákok igénylik is az ellátást.”
„A Tanoda lehetőséget biztosít a városunkban tanuló középiskolásoknak a közösségi szolgálat letöltésére. Bízom benne, hogy mivel önkénteseink korban igen közel állnak a gyerekekhez, nagyobb bizalommal lesznek feléjük.”
A nyílt napon jelen voltak az önkéntes szolgálatukat a Tanodában eltöltő diákok is. Velük kapcsolatban kísérőjük, Menyhártné Sári Anita, a Kossuth Lajos Gimnázium szociálpedagógusa nyilatkozott az InfoMosonmagyaróvárnak:
„A 2012-13-mas tanévben kezdődött iskolánkban is a törvény által előírt közösségi szolgálat teljesítése. Jelenleg közel 350 gyermek van a programban. Sok intézménnyel állunk kapcsolatban, az idei évtől már a Mosonmagyaróvári Tanodával is.
Jelenleg 5 fővel vagyunk jelen. Bízunk benne, hogy a gyerekek élvezni fogják az itt folyó munkát és jó kapcsolatot tudnak kialakítani a gyerekekkel. A tapasztalat az, hogy nagyon szeretik diákjaink az önkéntes tevékenységet.”
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 26. 14:16, kedd | Helyi
Festménykiállítás a Huszár Gál Városi Könyvtárban
Bódi Ferenc Attila és Wolf Zsuzsanna festményeiből nyílik kiállítás a Huszár Gál Városi Könyvtár emeleti kiállítóterében december 4-én, szerdán 17 órakor.
2024. November 21. 10:43, csütörtök | Helyi
Frühwirth Ildikó – Családi ünnepek kézikönyve
Frühwirth Ildikó Családi ünnepek kézikönyve című kötetének bemutatóján vehetnek részt az érdeklődők a Huszár Gál Városi Könyvtár rendezvénytermében november 26-án, kedden 17 órától.
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok