Hírek
2020. Július 29. 13:00, szerda |
Külföld
Forrás: mti - illusztráció: mti
Olaszországban megszavazta a vészhelyzet meghosszabbítását a felsőház
Megszavazta a koronavírus-járvány miatt elrendelt vészhelyzet meghosszabbítását október 15-éig az olasz felsőház kedden.
Giuseppe Conte miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a vírus nem tűnt el. Az ellenzék tiltakozott a vészhelyzet meghosszabbítása ellen.
Giuseppe Conte elengedhetetlennek nevezte a január 28-án bevezetett és július 31-éig hatályos vészhelyzet meghosszabbítását. A parlament felsőháza 157 szavazattal elfogadta a javaslatot. A szenátus 125 tagja nemmel szavazott. Az alsóház szerdán voksol.
A kormány eredetileg év végéig akarta fenntartani a rendkívüli egészségügyi veszélyhelyzetet, végül további két és fél hónapot javasolt. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a vírus továbbra is Olaszországban "kering".
Conte kijelentette, hogy a vészhelyzet meghosszabbítása az "óvatos figyelemfenntartás" miatt szükséges.
Semmiképpen nem áll szándékunkban igazolatlan félelmeket gerjeszteni a lakosságban - tette hozzá. Megjegyezte, hogy 2014 óta 154 esetben rendeltek el Olaszországban vészhelyzetet, igaz ezek nem országos egészségügyi készenlétre vonatkoztak.
Elemzők szerint a kormány több okból döntött a vészhelyzet fenntartása mellett, amelyet nem akart feloldani a járvány esetleges őszi erősödése, valamint az iskolakezdés előtt.
A vészhelyzet fenntartja a polgári védelmi hatóság rendkívüli hatáskörét, a kormány meghosszabbíthatja az elbocsátások befagyasztását, valamint fenntarthatja a távmunkavégzés feltételeit. A kormánynak nem volt szüksége a parlamenti szavazásra, mivel a korábbi vészhelyzet elrendelésekor sem folyamodott ehhez. Giuseppe Conte azonban így akarta elkerülni, hogy a parlament megkerülésével vádolják.
Giorgia Meloni, a jobboldali Olasz Testvérek (FdI) elnöke elfogadhatatlannak nevezte a vészhelyzet meghosszabbítását. Hangoztatta, hogy Európában egyetlen más ország sem folyamodott ehhez.
A vészhelyzet fenntartása a kormány és a miniszterelnök érdekét szolgálják, szó sincsen a lakosság védelméről - jelentette ki arra utalva, hogy a Conte-kormány saját pozícióját kívánja erősíteni az intézkedéssel.
Matteo Salvini, a Liga vezetője Sergio Mattarella államfőnek telefonon fejezte ki "elképedését és aggodalmát". A Liga vezetője szerint egészségügyi és jogi szempontból is igazolatlan a döntés. Salvini korábban úgy nyilatkozott, hogy a vírusveszély elmúlt, ezért a vészhelyzetnek ncsen tovább jogi megalapozottsága.
Az egészségügyi minisztérium kedd esti adatai szerint 11 beteg halt meg egy nap alatt, azután, hogy az utóbbi négy nap mindegyikén öt-öt volt a halottak száma. Kétszáztizenkét új beteget szűrtek a korábbi 170-hez képest. A halottak száma elérte a 35 123-at, a gyógyultaké meghaladta a 198 ezret. Az aktív betegek száma 12 ezer körüli, 749-en vannak kórházban, negyvenen intenzív osztályon. A gyógyultakat és halottakat számolva a diagnosztizált fertőzöttek száma elérte a 246 488-t.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 18. 07:49, hétfő | Külföld
Joe Biden jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverekkel
Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverzet bevetésével - közölték amerikai kormányzati tisztségviselők vezető amerikai médiumokkal.
2024. November 15. 08:06, péntek | Külföld
Kijev tagadja, hogy nukleáris fegyver készítését tervezi
Az ukrán külügyminisztérium tagadta azt a médiában megjelent információt, miszerint Ukrajna saját atombombát készíthetne, amennyiben az Egyesült Államok lecsökkenti a katonai segítség mértékét –
2024. November 14. 07:36, csütörtök | Külföld
Mark Rutte: többet kell tenni annak érdekében, hogy Ukrajna harcképes maradhasson
2024. November 14. 07:33, csütörtök | Külföld
Marco Rubio szenátor lehet az Egyesült Államok új külügyminisztere
Marco Rubio floridai szenátort nevezte meg majdani külügyminisztereként Donald Trump az Egyesült Államok leendő elnöke szerdán.