Városlista
2026. június 10, szerda - Margit

Hírek

2025. Szeptember 19. 07:32, péntek | Belföld
Forrás: MTI

Orbán Viktor: a svéd nép a barátunk, a svéd kormány azonban nem Magyarország barátja

Orbán Viktor: a svéd nép a barátunk, a svéd kormány azonban nem Magyarország barátja

A svéd nép a barátunk, a svéd kormány azonban nem Magyarország barátja - írta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön az X-en a svéd kormányfőnek üzenve.

Bejegyzésében Orbán Viktor hét pontban összegezte azokat az eseteket, amikor a svéd kormány Magyarország ellenében cselekedett.

"Rövid emlékeztető" - írta a kormányfő, és elsőként azt említette, amikor Svédország beavatkozott a gyermekvédelmi törvény miatt indított kötelezettségszegési eljárásban, majd a szuverenitásvédelmi törvény miatt indított kötelezettségszegési eljárásban.

"Önök megszavazták, hogy a magyar egyetemek többségét kizárják az Erasmus- és Horizon-programokból, valamint azt is, hogy befagyasszák uniós forrásaink több mint felét" - emlékeztetett Orbán Viktor.
Hozzátette, hogy beavatkoztak a bíróságon is, amikor a magyar kormány megtámadta az Európai Bizottság diszkriminatív Erasmus/Horizon-döntését. Folyamatosan sürgetik a 7. cikk következő szakaszát, miniszterük pedig olyan megjegyzéseket is tett, hogy például "fel kell emelnünk a szavunkat a gyermekekért"

Orbán Viktor úgy folytatta, hogy a svéd EU-ügyi miniszter megfogadta, hogy "további nyomást gyakorol Magyarországra" pusztán azért, mert nem támogatjuk Ukrajna uniós csatlakozását.

A kormányfő felidézte, hogy a svéd kormány egyike azoknak, amelyek keresztülvitték a migrációs paktumot annak ellenére, hogy az Európai Tanács korábbi döntése éppen e rendkívül érzékeny ügyben egyhangú szavazást írt elő. Ez közvetlen veszélybe sodorja Magyarország biztonságát.
"Magyarországon sok mindennek lehetne nevezni ezt a viselkedést, de barátságosnak biztosan nem" - fogalmazott bejegyzésében Orbán Viktor.

A miniszterelnök hozzátette: minden országnak megvannak a maga problémái. Svédországban a migráció az egyik. Mi azonban - ellentétben önökkel - nem avatkozunk bele mások szuverenitásába vagy belügyeibe, és nem oktatunk ki más országokat - ugyanakkor továbbra is aggódunk önért és a svéd emberekért.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 10. 14:00, szerda | Belföld

Karácsony Gergely: jelenlegi tudásunk szerint a Fővárosi Önkormányzat a jövő héten fizetésképtelenné fog válni

Jelenlegi tudásunk szerint a Fővárosi Önkormányzat a jövő héten fizetésképtelenné fog válni - mondta a főpolgármester egy szakmai fórumon, kedden Budapesten.

2026. Június 10. 06:55, szerda | Belföld

OGY - Benyújtotta a kormány az európai uniós források hazahozatalához szükséges törvényjavaslatot

Benyújtotta a kormány az európai uniós forrásokhoz való hozzáférés érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló javaslatot kedden este.

2026. Június 09. 16:00, kedd | Belföld

Kapitány István teljes miniszteri fizetését a Magyar Koraszülött és Újszülött Mentőalapítványnak ajánlja fel

Kapitány István a teljes miniszteri fizetését a Magyar Koraszülött és Újszülött Mentőalapítványnak ajánlja fel. A gazdasági és energetikai miniszter ezt hétfő este jelentette be a Facebook-oldalán.