Városlista
2024. július 16, kedd - Valter

Hírek

2018. Június 01. 15:32, péntek | Bulvár
Forrás: mti

Superman 80 éve Amerika egyik kulturális ikonja

Superman 80 éve Amerika egyik kulturális ikonja

Superman 80 éve debütált az első képregényben, de ma is az amerikai kulturális ikonok közé tartozik, megkerülhetetlen hős és a DC Comics képregények sztárja.

Legutóbb a Bosszúállók: Végtelen háború című képregényfilmben is szerepelt.

Az Action Comics első képregényfüzetében 1938 júniusában mutatkozott be Superman, aki nyolc évtizeddel később is népszerű Amerikában.

"Ő a szuperhős mintája. Superman idealizált karakter. Nevezhetjük Amerika cserkészfiújának. Mindig helyesen cselekszik és megpróbál jót tenni" - magyarázta Jared Smith, egy washingtoni képregénybolt munkatársa.

Az első Superman-képregény 13 oldalt szentelt Kal-El történetének, a Krypton bolygóról származó, szuperképességekkel rendelkező idegennek, akit a Krypton pusztulása előtt az apja menekít a Földre.

Superman az első képregényfüzettel megteremtette rajongótáborát. Megjelenése az elmúlt évtizedekben alig változott: továbbra is az ismerős piros, kék, sárga mezét viseli a mellkasán a nagy S-betűvel.

A képregényekben, a filmvásznon és a tévéképernyőn, valamint a videojátékokban töretlenül küzd az igazságért és az amerikai életmód eszméjéért.

Az illinoisi Metropolis - ez annak a kitalált városnak a neve is, ahol a képregényekben Superman él - évente fesztivált rendez a hős tiszteletére.



Idén nyáron a DC Comics újraindítja a Superman-szériát. A vállalkozáshoz sikerült megnyerniük Brian Michael Bendist, a műfaj legendás alkotóját, aki két évtizedig dolgozott a rivális Marvel kiadónál.

"Az ember mindig érzi egy karakter örökségét, amikor elkezd vele dolgozni, többször is átéltem ezt az örömöt, de Supermannel van valami más is. Lenyűgöző, hogy ezzel a karakterrel született a műfaj, és azóta is hiteles maradt, a zsáner szívévé, lelkévé és középpontjává vált egész létével" - nyilatkozta Bendis a Nerdist honlapján megjelent interjújában.

Superman a Földre érkezett bevándorló, akit egy farmer és felesége nevel fel a képzeletbeli Smallville-ben. Felnőttként Clark Kent néven költözik Metropolisba, ahol újságíró lesz belőle.

A képregény alkotói, Jerry Siegel és Joe Shuster, zsidó középiskolások voltak, amikor kitalálták Supermant. A szüleik bevándorlók voltak, és a hősük az amerikai álmot testesítette meg, azt a metaforát, amelyet a harmincas években Európából elmenekült emigránsok a békés és virágzó Amerikára vetítettek.

Ezt a témát akarja Bendis is megragadni. "Az emberek a világ minden tájáról érkeznek Metropolisba, hogy ott éljenek, és a leghíresebb bevándorló ügyeljen rájuk. Nem valami nagy üzenetről lesz szó, csak egy ízlelésről, ahogy a világot látjuk" - mondta elképzeléseiről Bendis a The Washington Postnak.

Superman népszerűsége néha elhalványult - tökéletessége túl sok volt az esendő közönségnek. Olyan erős volt, hogy valójában semmi sem fenyegette, ezért az alkotók kitalálták a Krypton bolygóról származó kryptonitot, amely el tudja venni szuperképességeit - idézte fel Smith.

Hogy Superman lépést tartson a társadalommal, az írók megpróbálták szinkronba hozni a változó politikai és társadalmi körülményekkel. 1978-ban például találkozott a legendás bokszolóval, Muhammad Alival, aki elvitte őt Metropolis gettóiba. A közelmúltban pedig Superman le akart mondani amerikai állampolgárságáról, mert úgy érezte, hogy a kormány elárulta. Egy másik történetben bevándorló dolgozókat mentett meg a fehér felsőbbrendűség egy hívétől a szélsőjobboldali erőszakra utalva, amely felütötte a fejét Amerika egyes részein.

Címkék: képregény, Superman

Ezek érdekelhetnek még

2024. Július 16. 08:16, kedd | Bulvár

Felmérés: a skótok 40 százaléka örül, hogy az angolok kikaptak a döntőben

A hétfőn ismertetett legfrissebb felmérés szerint a skótok 40 százaléka örül, hogy Anglia labdarúgó-válogatottja vereséget szenvedett a németországi Európa-bajnokság vasárnap esti berlini döntőjében.

2024. Július 15. 09:14, hétfő | Bulvár

Ennyi maradt a balatonfüredi görög faluból - Videó

A Balaton Televízió friss videója szerint már csak az egykori szökőkút maradványai emlékeztetnek Balatonfüreden arra, hogy egyszer volt ott egy görög falu is.

2024. Július 13. 08:40, szombat | Bulvár

Ejtették a gondatlan emberölés miatt emelt vádat Alec Baldwin ellen

A bíróság ejtette a gondatlanságból elkövetett emberölés vádját és megszüntette az Alec Baldwin filmszínész elleni büntetőeljárást, ami egy westernfilm forgatásán az operatőr halálával végződő 2021-es tragédia miatt indult.

2024. Július 11. 07:59, csütörtök | Bulvár

Romániában a lakott településeket megközelítő medvék kilövését javasolja a környezetvédelmi miniszter

Romániában a lakott településeket megközelítő medvék elaltatását vagy kilövését javasolja Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.