Hírek
2016. Július 08. 09:35, péntek |
Helyi
Forrás: Saját
Út a munka világába
2016. július 11. és 15. között kerül megrendezésre a dunaszigeti Ökoparkban a „FOGY-asztható” szakmai tábor felnőtt, sérült emberek számára.
A program célja, hogy a fogyatékos emberek olyan mezőgazdasági, háztáji ismeretekkel gazdagodjanak, amelyekkel produktív munkát végezhetnek. A részletekről Borsos Esztert, a Fogyatékossággal Élők Nappali Intézményeinek szakmai vezetőjét kérdeztük.
Mi a program valódi célja?
A kitűzött cél, hogy az Ökopark nyílt munkaerő piaci helyet biztosítson a fogyatékos emberek számára. 2016. szeptemberétől a szombatonként induló próbamunka-program keretében, a felkészítést sikeresen elvégzők, újabb lépést tehetnek a munka világa felé. A távlati terv, hogy 2017. őszén a park megnyissa kapuját, mint befogadó munkahely, példát mutatva a környék gazdálkodóinak.
Mosonmagyaróvár városban és a kistérségben jelentős munkaerőhiány van a kertészeti és háztáji feladatok ellátása terén. A közintézmények, amelyek igyekeznek megfelelni a megváltozott munkaképességű dolgozók alkalmazását szabályozó rendeleteknek, szintén kihívással küzdenek. A megfelelő ismeretek elsajátításával azonban a munkaerő piaci hiány részben betölthető lesz.
A 2015. évi felmérés szerint várhatóan, az elkövetkező 5-10 évben, újabb 18-30 fő - az iskolarendszerből kikerülő, sérült ember - jelenik meg a FÉNI várólistáján, egyúttal a munkalehetőséget keresők körében. Mind az igénylők, mind az őket gondozó családok megoldásra várnak. Ha a sérült felnőttek felügyelete és piacképes foglalkoztatása megvalósul, az érintett családok és a szociális rendszer terhei is csökkennek.
Hányan vehetnek részt a programban és milyen szempontok alapján kerülhettek be?
A Fogyatékossággal Élők Nappali Intézményei felnőtt sérült embereket gondoz 20. éve. A szolgáltatás legfőbb elve, hogy minden ember tegyen meg annyit a boldogulásáért, amennyit csak tud. Célul tűzte ki, hogy olyan tevékenységet tanítson és támogasson, amely valódi haszonnal járó, produktív feladat. A KESZI-FÉNI 2006. óta önként vállalt feladatként, intézményen belüli szociális foglalkoztatást működtet a Lengyári úti telephelyen, jelenleg 23 fiatal közreműködésével. 10 év tapasztalatokon nyugvó szolgáltatás során, a sérült emberek feladat- és munkatudata kialakult, motiválttá és dolgossá váltak. A 11 fő sérült résztvevő a meglévő tudása, az újdonságok elsajátítása iránti motivációja és a támogató családi háttér alapján kerültek be a projektbe.
Kényes kérdés, de nyilvánvalóan fontos: milyen fogyatékossággal élők alkalmasak részt venni a programban?
Számtalan tanulmány bizonyítja, hogy a fogyatékos emberek körében a legalacsonyabb az értelmi akadályozottak foglalkoztatása, és a nyílt munkaerő piacra történő integrációja. A programban összeállított tematika szerinti, mezőgazdasági feladatok jó fizikumot, ép érzékszerveket igényelnek, így e tekintetben ideális alanyai az értelmileg akadályozott résztvevők.
Van-e már pozitív példa, tapasztalat a szervezők előtt?
A program megvalósítását a „Naposház” és a Pisztáng Kör Egyesület közösen vállalta. Az Egyesület sok éves tapasztalattal, gyümölcsöző szakmai kapcsolatokkal rendelkezik, hogy az innovatív megoldásokat a helyi sajátosságokhoz igazítsa.
A programot civil szervezetek és egyéni támogatók is segítik, kiemelt támogatója Mosonmagyaróvár Város vezetése.
szerk. Párizs Eszter
(A fotók a Naposház fiataljainak egy-egy korábbi pillanatát mutatják be.)
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 26. 14:16, kedd | Helyi
Festménykiállítás a Huszár Gál Városi Könyvtárban
Bódi Ferenc Attila és Wolf Zsuzsanna festményeiből nyílik kiállítás a Huszár Gál Városi Könyvtár emeleti kiállítóterében december 4-én, szerdán 17 órakor.
2024. November 21. 10:43, csütörtök | Helyi
Frühwirth Ildikó – Családi ünnepek kézikönyve
Frühwirth Ildikó Családi ünnepek kézikönyve című kötetének bemutatóján vehetnek részt az érdeklődők a Huszár Gál Városi Könyvtár rendezvénytermében november 26-án, kedden 17 órától.
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok