Városlista
2026. január 13, kedd - Veronika

Hírek

2010. Október 19. 15:41, kedd | Helyi
Forrás: Nyugathír

Vörösiszaptározó Mosonmagyaróváron: a kazettákat olajfűzzel ültették be

Vörösiszaptározó Mosonmagyaróváron: a kazettákat olajfűzzel ültették be

A Győr-Moson-Sopron megyében található vörösiszap-tározóban 8 millió köbméter veszélyes hulladékot tárolnak, de lefedve, ami így a hatóságok szerint a környezetre ártalmatlan. Az Almásfüzítő melletti zagytározók azonban a timföld

A Szigetköz Bizottság egykori elnöke éveken át figyelmeztetett a vörösiszap veszélyeire. Papp János 2005-ben, három évvel a mosonmagyaróvári timföldgyártás befejezése után indított környezetvédelmi eljárást a nyitottan hagyott zagytározók porkibocsátása miatt.

Papp János egyetemi tanár, Mosonmagyaróvár: "Ha most Kolontár kapcsán előjön a kiszáradó por és annak a nyálkahártyára, és az egészségre kárt okozó hatása, akkor könnyű belátni, hogy olyan települések, amelyek évtizedek óta élnek ilyen vörösiszap-tározók mellett, amelyekből kiszáradás esetén a szél kihordta a port, hogy azok micsoda terhelést kaptak, és milyen károkat szenvedtek."

Mosonmagyaróváron mostanra lefedték a vörösiszappal teli kazettákat.

Nagy István polgármester, Mosonmagyaróvár, Fidesz-KDNP: "Azok a tározók, amelyekben a vörösiszap van, azok egy agyagköpenyben vannak, ennek a teteje humusszal borított, amit olajfűzzel beültettek, és ennek pontosan az a tulajdonsága, hogy 35-40 négyzetméteres gyökérhálót sző, és mintegy biológiai háló, védi a tározó tetejét, hogy nehogy bármilyen csapadék meg tudja ezt bontani."

Úttalan utak vezetnek az almásfüzítői timföldgyár zagytározóihoz. Terepjáróval próbáljuk megközelíteni azokat a Vértes és a Gerecse völgyében. Megdöbbentő a látvány.

"Egy iszonyatos nagy mennyiségű, vörösiszappal telített gödör, amely nem tudjuk pontosan, hogy mekkora mennyiséget tartalmaz, de a becslések szerint 20-22 millió köbméter" - mondja kísérőnk.

Ugyan az almásfüzítői timföldgyár két évtizede nem működik, az iszaptározók lefedéséről nem gondoskodott semmi. A vörös masszából kiálló kopár fák jelzik, milyen károsodás éri itt a természetet.

Fidler Ferenc, Dunaalmás: "Ha szárazabb nyár van, mint a tavalyi, vagy a tavalyelőtti, és jönnek ezek a nagyobb viharok, szelek, felkavarja, és látványosan viszi a vörösiszapot éppen az uralkodó széljárásnak megfelelően."

A műholdfelvételen is jól látszik, az almásfüzítői tározót csak egy vékony gát választja el a Dunától. Ha átszakadna, vagy csak szivárogni kezdene, a következményei beláthatatlanok lennének.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 06. 07:13, kedd | Helyi

Havazás - Az ország szinte teljes területén intenzíven havazik

Az ország szinte teljes területén intenzíven havazik hétfőn éjjel, az érintett területeken a látási viszonyok korlátozottak, amely a forgalom jelentős lassulásával jár - olvasható az Útinform honlapján.

2025. December 23. 12:26, kedd | Helyi

Közösségi tapasztalatból lett magyar termékfejlesztés a pajzsmirigybetegségek támogatására

A BLAN Synergy rendszerszintű megközelítéssel, természetes módon egészíti ki a gyógyszeres kezelést

2026. Január 13. 07:44, kedd | Sport

Nemzeti Sport Gála - Kós Hubert a férfi, Márton Luana a női győztes

A férfiaknál Kós Hubert világbajnok úszót, a nőknél Márton Luana világbajnok tekvondóst választotta meg a 2025-ös év sportolójának a Magyar Sportújságírók Szövetsége (MSÚSZ).

2026. Január 13. 07:43, kedd | Külföld

Fehér Ház: az Egyesült Államok számára a diplomácia az első eszköz Irán felé, de légicsapás is \"az asztalon van\"

Az Egyesült Államok számára a diplomácia az első eszköz Irán felé, de légicsapás is \"az asztalon van\" - közölte a Fehér Ház szóvivője hétfőn.