Városlista
2026. május 21, csütörtök - Konstantin

Hírek

2012. Február 05. 07:45, vasárnap | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Évtizedekkel előre megjósolható a vulkánkitörés?

Évtizedekkel előre megjósolható a vulkánkitörés?

Kutatók azt állítják: a földön található legnagyobb vulkánok közül többnél is évtizedekkel előre megjósolható, mikor tör ki.

A görög santorini vulkánok kristályait, melyek a kitörést megelőzően alakultak ki, le lehet nyomozni modern eszközök használatával. Az ilyen vulkánok elég hamut és gázt termelhetnek ahhoz, hogy átmenetileg megváltoztassák a globális éghajlatot.

Léteznek olyan vulkánok, amik több százezer évig is nyugalomban vannak, mielőtt kitörnének. Azonban amíg a kutatók úgy hiszik, a szeizmikus adatok alapján néhány hónappal előre állapítható meg egy vulkán kitörése, egy új tanulmány szerint ezt sokkal korábban meg lehet mondani - írja a BBC.

Amikor a vulkán aktív, és a magma elkezd a fölfelé emelkedni, akkor bizonyos jeleket küld - mondta Prof. Tim Druitt, a kutatás vezetője. Szeizmikus adatokat kapunk, megfigyelhető a földfelszín eldeformálódása és növekszik a gázkibocsátás is - tette hozzá.

'Arra jöttünk rá, hogy a magma felépülésének van egy gyorsulási szakasza, ami néhány évtizeden keresztül megy végbe, ez pedig meglepően rövid a több százezer éves nyugalomhoz képest, ami a kitörést megelőzi. A bizonyíték pedig a santorini habkövekből származó kristályok elemzéséből adódik, amit a kutatók modern eszközök segítségével vizsgáltak meg. Megállapítottuk, hogy az összes magmában lévő kristály, a kitörés előtt néhány évtized alatt nőtt meg' - mondta a kutató.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: kutatók, vulkán

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 21. 11:00, csütörtök | Belföld

Több parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte a Tisza-frakció

A rendszerváltozás újabb mérföldkövének nevezte az országgyűlési Tisza-frakció vezetője szerdán azt, hogy a képviselőcsoport benyújtotta első javaslatcsomagját, benne vizsgálóbizottság felállításáról szóló indítványokkal.

2026. Május 21. 07:12, csütörtök | Belföld

Magyar Péter: a magyar nép megfogadta II. János Pál pápa tanácsát, hogy ne féljen

A magyar nép megfogadta II. János Pál pápa tanácsát, hogy ne féljen - mondta a miniszterelnök a lengyelországi Gdanskban, köszönetet mondva ezért.

2026. Május 20. 13:00, szerda | Belföld

Vitézy Dávid: a MÁV tíz InterCity-kocsit bérel a nyári balatoni forgalom támogatására az osztrák vasúttól

Tíz InterCity-kocsit vesz igénybe a MÁV a nyári balatoni forgalomra az osztrák vasúttól - írta keddi Facebook-posztjában Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter.