Hírek
2011. Február 04. 05:35, péntek | Helyi
2011.02.04. - Mit tegyünk, ha kátyúba kerülünk?
A téli időjárás még a legjobb minőségű útszakaszokon is okoz kátyúkat, nem is beszélve a kevésbé jó állapotúakról. Így az autóval járóknak nem csak az üzemanyagárakkal vagy a forgalommal kell megküzdeniük, hanem sokszor ezeket az
De mit tegyünk abban a szerencsétlen esetben, ha ez nemcsak hogy nem sikerült, de még számottevő kár is keletkezik gépjárművünkben?
Először is érdemes tudnunk, hogy a kátyú okozta kár bekövetkezése esetén az autósok az adott közút kezelőjéhez fordulhatnak. Ez az országos, településeket összekötő utaknál a Magyar Közút Nonprofit Zrt.-t jelenti, az autópályákat az azokat üzemeltető társaságok, a települések útjait a helyi önkormányzatok.
Amennyiben a Magyar Közút által üzemeltetett 30 ezer kilométeres úthálózaton ér minket kátyúkár, a kárigényt aZrt. illetékes megyei igazgatóságain lehet bejelenteni. A benyújtott adatok alapján ők megvizsgálják és nyilvántartásba veszik a káreseményt, egyúttal kitöltenek egy kátyúkár bejelentő lapot
Ha megtörténik a baj, fontos, hogy fényképet készítsünk a kátyúról, az útszakaszról, valamint sérült gépjárművünkről is, mivel a későbbiek folyamán ezekkel tudjuk bizonyítani a kárigény jogosságát. A bejelentést minél előbb tegyük meg a közút kezelőjénél.
Igazolnunk kell, hogy a kár ott és úgy következett be, ahogy bejelentjük, és ha tehetjük, tanúnyilatkozattal, vagy helyszínelés esetén rendőri irattal is alátámaszthatjuk a jogosságát. A kárt szenvedőnek kell bizonyítania azt is, hogy az érvényesíteni kívánt kárösszeg miért annyi, amennyit megjelölt (biztosítói kárfelméréssel, javítási számlával, stb.), valamint csatolni kell a gépjármű forgalmi engedélyének másolatát is. Tehát az autós minél alaposabb bizonyítással áll elő, annál gyorsabb és egyszerűbb az ügyintézés.
Ha olyan kátyúba hajtunk bele, amely nem az időjárás következtében keletkezett (pl. útjavítás esetén otthagyott mesterséges gödör), célszerű rendőrt hívnunk, mivel ilyen esetben a felújítást végző személye és felelőssége is vizsgálható. Balesetveszélyesúthiba esetén pedig jelentsük be a kátyút az illetékes hatóságnál.
Bár sosem öröm, ha kárunk keletkezik, de ha hamar reagálunk és tudjuk, mit tegyünk, sok későbbi bosszúságtól kímélhetjük meg magunkat, és így nem „ragadunk kátyúban”.
ORSZÁGOS „KÁTYÚVONAL”
Az úthibákkal kapcsolatos észrevételeiket a 06-80-404-404-es zöld számon tehetik meg, amely bármely hálózatból ingyenesen hívható a nap 24 órájában.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 10:43, csütörtök | Helyi
Frühwirth Ildikó – Családi ünnepek kézikönyve
Frühwirth Ildikó Családi ünnepek kézikönyve című kötetének bemutatóján vehetnek részt az érdeklődők a Huszár Gál Városi Könyvtár rendezvénytermében november 26-án, kedden 17 órától.
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre