Hírek
2011. Április 24. 03:56, vasárnap | Helyi
Húsvét ünnepe
Húsvét nemcsak jeles egyházi ünnep, de ma már számtalan szokás is fűződik nevéhez. Ismerjük meg Húsvét eredetét és a húsvéti szokásokat.
A húsvéti ünnepek idején számtalan népszokásnak lehetünk részesei. Az ünnepet negyven napos böjt előzi meg, melynek során tilos a húsfogyasztás, kizárólag zöldségek, gyümölcsök, halak és más húsmentes ételek fogyaszthatók. Az 1700-as években nagypénteken kereszthordozó menetet is tartottak, melynek során a hívek ostorozták magukat, a század közepére azonban betiltották ezt a szokést. Bár Magyarországon már nem jellemző ez a szokás, külföldön még mindig láthatunk példát erre.
Nagyszombati körmenet
Régebben még vasárnap hajnalban, ma már inkább szombat reggel vagy délután tartják a körmenetet. Korábban Jézus szobrát a falu legfontosabb embere vihette a körmeneten, mára ez a szokás kihalt.
Miért változik húsvét dátuma?
Az ünnep minden évben más-más időpontra esik, ún. mozgó ünnep. Korábban többféle módszer is létezett a húsvét időpntjának kiszámítására, a niceai zsinat óta azonban egyetlen,egységes módszerrel kerül kiszámításra: a tavaszi napéjegyenlőséget követő első telihold utáni vasárnap lesz húsvét vasárnapja.
Húsvéti hagyományok
A lányok húsvát vasárnapján festették meg a tojásokat, melyet másnap a locsolók kaptak. A tojásokat először megtisztították, majd csalánnal, diólevéllel vagy meggy levével színezték.
Ma már kihalóban lévő szokás a szódásüveggel vagy vödörrel történő locsolás, korábban azonban - kölni hiányában - így locsolták a fiatal lányokat. Ez a szokás a termékenység is kötődik, a tojás az új életet szimbolizálta.
Több helyen szokás volt a komatál küldése. Ha valaki ilyen tálat kapott, biztosan tudhatta, hogy az ajándékozóval örökké barátok lesznek. A tál tartalma változó volt, de általában tojást, kalácsot és italt tartalmazott. A megajándékozott is viszonozta a kedvességet, ő is küldött egy tálat.
Húsvéti ételek
Húsvát hagyományos étele a már jól ismert sonka és tojás mellett a kalács és a bárány. A bárány a zsidóság Egyiptomból menekülésének emléke, a tojás pedig az újjászületés, a termékenység szimbóluma. Hazánkban a főtt sonka, főtt tojás és burgonya a leggyakoribb húsváti étel, de sokan kitesznek az asztalra báránypörköltet is.
Ünnepi szimbólumok - csibe és nyúl
A csibe érthetően a születés, feltámadás szimbóluma, hiszen régen nagy esemény volt, ha egy csibe kibújt a tojásból. De miért is a nyúl hozza az ajándékot? Németországban húsvét idején gyöngytyúkot (Haselhuhn) ajándékoztak, azonban a nevét sokszor rövidítették és csak Hasl-ként emlegették. Egy félreértés nyomán nyulat kezdtek ajándékozni egymásnak.(németül Hase). Nem sokkal később már hazánkban is a nyúl 'tojta' a húsvéti tojást.
Ezúton kívánunk minden kedves Olvasónknak Kellemes Húsvéti Ünnepeket kívánni!
Ezek érdekelhetnek még
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. Augusztus 18. 00:00, vasárnap | Helyi
Győzelem Bosznia-Hercegovinában, rajt Montenegróban
Győzelem Bosznia-Hercegovinában, rajt Montenegróban - ez az utóbbi napok mérlege Szász László esetében, aki a hétvégén Pljevljaban versenyez.
2024. November 01. 07:55, péntek | Bulvár
Megrázó középkori temetkezési szokásra utaló gyermeksírt találtak Visegrádnál
Megrázó középkori temetkezési szokásra utaló gyermeksírt találtak a Szűz Mária templom feltárása során Visegrádnál - közölte a Várkapitányság az MTI-vel csütörtökön.