Városlista
2024. július 31, szerda - Oszkár

Hírek

2018. Január 29. 00:00, hétfő | Helyi

Nemzetközi díjat nyert egy magyar Alzheimer-projekt

Nemzetközi díjat nyert egy magyar Alzheimer-projekt

2018. január 25., Szófia, Bulgária/Mosonmagyaróvár – A tavaly kísérleti jelleggel Mosonmagyaróváron indult „Demenciabarát városprojekt” rangos európai díjban részesült.

A több európai alapítvány által életre hívott ún. Európai Alapítványok Demencia Kezdeményezése (EFID ) által meghirdetett pályázaton a mintegy 98 pályázat közül egyedüli magyar projektként a mosonmagyaróvári kezdeményezés is bekerült a legjobb 12 díjazott közé.

A mosonmagyaróvári Gondoskodás Alapítvány tavaly indította el kísérleti jelleggel Magyarország első demenciabarát városfejlesztési projektjét, amelynek célja a demens- és Alzheimer betegekre történő figyelemfelhívás mellett az, hogy a jövőben komoly társadalmi és gazdasági problémát jelentő betegség kezelése ténylegesen lehetővé váljon a városokban és közösségekben. A The Atlantic Philanthropies, a Fondation Médéric Alzheimer, a King Baudouin Foundation, a Robert Bosch Stiftung és a NEF (Network of European Foundations) összefogásával létrehozott EFID díj odaítélésekor a beérkező pályázatokat a társadalmi innováció, a projekt-hatékonyság, a hatás és az eredmények fenntarthatósága szempontjából értékelik.

A 12 nyertes pályázat mindegyike arra fókuszál, hogy a demens embereket ne problémaként kezelje, hanem szakértelmüket megbecsülje és értékként közvetítse a közösség irányába. „Abban, hogy elnyertük ezt a rangos díjat, szerepet játszott az is, hogy ez az első olyan kezdeményezés Magyarországon, amely a demencia megértését és az emberek ezirányú tudatosságát nem egy szűk közösségben, hanem egy egész város szintjén kívánja elérni.” – nyilatkozta a projektet elindító mosonmagyaróvári Gondoskodás Alapítvány kuratóriumi elnöke, Zimmerer Károlyné.
Hozzátette, hogy „sajnos a demencia ma még nem kap akkora figyelmet, holott egyre inkább komoly kihívássá válik, legyen szó gazdasági vagy társadalmi vonatkozásáról, vagy akár az egészségügyi ellátórendszerről. Éppen ezért a mosonmagyaróvári projekt tapasztalatai és kialakított gyakorlatai az ország más közösségei és városai számára is hasznosíthatóak lesznek.”

A demencia a gondolkodás, az érzelmek és a társas képességek hanyatlása, ami korlátozza a társas életet és a teljesítőképességet. Többnyire az agy igazolható betegségével jár együtt. Mindenekelőtt a rövid távú emlékezet, távolabbról azonban a hosszú távú memória, a nyelv és a mozgás is érintett, amely azonban csak a betegség előrehaladásával válik feltűnővé. A korábbi szellemi teljesítményhez, akár a veleszületett értelmi fogyatékossághoz képest mértékadó a már meglevő képességek elvesztése. A mai orvostudomány több olyan okot is ismer, amely demenciát okozhat, és ezek némelyikét gyógyszeres kezeléssel lassítani tudja. Leggyakoribb és legismertebb típusa az Alzheimer-kór. A demencia a sérülések által okozott intelligenciavesztéstől eltekintve majdnem mindig idős korban, a 60. életév után kezdődik, így az idős kori pszichiátriai zavarok közé tartozik. Forrás: Wikipedia

„Bízunk abban, hogy ez a díj is ráirányítja a figyelmet a mosonmagyaróvári projektre, illetve segít minket abban, hogy a könnyebb legyen a kezdeményezés elfogadtatása. Ebben segítséget jelenthet az is, hogy már az önkormányzat is a projekt mellé állt” – mondta el Tatai Tamás, a Demenciabarát városfejlesztési program koordinátora, aki pár napja Szófiában vette át a díjat egy szakmai konferencián.

###

Gondoskodás Alapítvány
Az alapítványt 1998-ban alapították Mosonmagyaróváron azzal a céllal, hogy a városban élő szociális ellátást igénybevevőket segítse, támogassa. Ennek keretében a szervezet feladatai közé tartozik a gondozás a szociális és gyermekjóléti intézmények szakmai-működési feltételeinek javítása, a gondozás színvonalának emelése, pl.: rehabilitációs programokkal, kulturált szabadidő eltöltéssel, a közösségi élet és egészségügyi programok szervezésével, mentális gondozás feltételeinek javításával, a társadalmi kapcsolatok erősítésével. Az alapítványnak célja továbbá, hogy a hátrányos helyzetben élők társadalmi integrációját elősegítse, mindennapjaikat megkönnyítse. A GONDOSKODÁS ALAPÍTVÁNY ADÓSZÁMA: 18536546-1-08

Elérhetőség:

Zimmerer Károlyné, kuratóriumi elnök
+36/20/40-600-60
alapszolgaltatas@szocmkt.hu

Tatai Tamás, a demenciabarát város-fejlesztési minta projekt egyik kezdeményezője
+36 20 369 2738
tataitamas.office@gmail.com

Sajtókapcsolat:
Szeles Gábor
+36 20 498 1995
gabor.szeles@medmansol.hu

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 25. 08:00, szombat | Helyi

Kiütötte az Ajka Kristályt a Perutz

A pápai csapat a szezon utolsó idegenbeli mérkőzését Ajkán játszotta, ahol a házigazdákat magabiztosan, 6-1 arányban győzte le.

2024. Május 21. 10:00, kedd | Helyi

Éjfélkor jár le a határidő!

Éjfélig lehet kiegészíteni, illetve elfogadni az szja-bevallási tervezetet, de nem éri meg az utolsó percekre hagyni.

2024. Július 30. 20:11, kedd | Sport

50 ország, 50 versenyző, egy cél!

A Széchenyi István Egyetem versenyzője, Franciaországban először versenyzett OK Junior kategóriában.

2024. Július 30. 15:37, kedd | Sport

Futamgyőzelmek és értékes pontok a Histo Cup-on!

A Pannónia Ringen járt a Kermor Motorsport legénysége, és ha már ott voltak sikerrel jártak!